Şehit babası: Barışa darbe vuranlar utansın

Şemdinli'de PKK'lıların açtığı ateşte şehit olan askerlerden Samsunlu Selman Özay'ın babası "Barışa darbe vuranlar utansın. Şehitler geldikçe evlerinde vicdan rahatlığıyla uyuyabiliyorlar mı merak ediyorum'' dedi

Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde gece karanlığında sınırdan geçen PKK'lıların askeri birliğe açtığı taciz ateşinde biri uzman çavuş 2 asker şehit oldu, 2 asker yaralandı. Samsunlu şehit asker Selman Özay'ın acılı babası "Barışa darbe vuranlar utansın. Bu şehitler geldikçe onlar evlerinde vicdan rahatlığıyla uyuyabiliyor mu çok merak ediyorum'' dedi. Şemdinli ilçesi Derecik beldesinde sınıra sıfır noktada bulunan Habeşti Yaylası'nda sınır güvenliğini sağlayan güvenlik güçlerine önceki gün saat 21.00 sıralarında PKK'lılar taciz ateşi açtı. Açılan ilk ateşte jandarma er Selman Özay olay yerinde, jandarma uzman çavuş Erkan Ayaz ise kaldırıldığı hastanede şehit oldu. Çatışmada yaralanarak helikopterle Askeri Hastane'ye kaldırılan 2 askerin tedavisi ise sürüyor. Saldırının ardından kaçan PKK'lıları yakalamak için bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı. Havadan ve karadan gönderilen jandarma özel harekat birlikleri hava destekli operasyon gerçekleştirdi. PKK'lıların, akşam karanlığında Kuzey Irak sınırından Türkiye'ye sızdığı, saldırının ardından kaçtıkları belirtildi. Başbakan Erdoğan Hakkâri'de iki askerin şehit edilmesi dolayısıyla Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'a bir başsağlığı telgrafı göndererek, saldırının terörle çok yönlü mücadeleyi etkilemeyeceğini bildirdi. Şehit acılarından biri, kısa süre önce Ahmet Türk'e yumruk ve hemen ardından iki polisin şehit olması ile gündeme gelen Samsun'a düştü. 5.5 aylık askerken şehit düşen jandarma er Özay'ın evine dün sabah giden askeri yetkililer, sağlık ekipleri nezaretinde aileye acı haberi verdi. Baba metanetliydi ama ana yüreği dayanamadı. Kadın subaylar ve sağlık personeli fenalık geçiren anneye müdahalede bulundu. Şehit Özay'ın, babasının da aynı yerde askerlik yaptığı ortaya çıktı.

AYNI YERDE ASKERDİ
Üç çocuklu ailenin en büyük oğlu olan Özay, pazarlamacı babasının yanında şoförlük yapıyordu. Baba Rahim Özay oğluyla en son iki gün önce telefonda görüştüklerini anlatarak "Barışa darbe vuranlar utansın. Bu şehitler geldikçe onlar evlerinde vicdan rahatlığıyla uyuyabiliyor mu çok merak ediyorum. Ben de 1985'te Şemdinli'de askerlik yaptım. Nasip bana değil onaymış, takdiri ilahi. Devletimiz sağ olsun'' dedi. Anne Kadriye Özay da "Oğlumu öpüp koklayamadan askere yolladım" diyerek gözyaşı döktü. Şehit er Özay'ın cenazesi bugün toprağa verilmek üzere memleketi Samsun'a götürüldü.

İlhan DEMİRCİOĞLU-Ferhat TUTAK-Tahir ÖZÇELİK-Turgut SARI / SABAH

BİZE ULAŞIN