55 suç işledi, sabıkası yok

3 seri cinayetin zanlısı Hamdi Ayri, 2007'den bu yana İzmir'de 15 kişiyi gasp ettiğini, 40 ev ve işyerine girip hırsızlık yaptığını söyledi. Cinayetler öncesi 8 bira içtiğini anlatan ve sabıkası bile olmayan zanlı tutuklandı

İzmir'de art arda işlenen üç cinayetin zanlısı olarak Bodrum'da gözaltına alınan Hamdi Ayri, İzmir Emniyeti'nde yapılan sorgusunda susma hakkını kullandı. Ancak polislerle sohbeti sırasında, her cinayetten önce sekiz bira içtiğini, alkol almadan cinayet işleyemediğini söylediği öğrenildi. Sabıkası bulunmayan Ayri, 2007'den bugüne kadar İzmir'de kuru sıkı tabancayla 15 ayrı gasp yapıp 40'a yakın ev ve işyerinden hırsızlık yaptığını da anlattı.

PARMAK İZLERİ GÖNDERİLDİ

Hamdi Ayri, dört ay önce bıçakladığı üniversite öğrencisi Derya Bakçek ve son cinayetten önce elinden kaçırdığı transseksüel Kazım Toker tarafından teşhis edildi. İlk gün, doktor raporu alınması için dışarı çıkarılmayan ve savcılık talimatıyla raporu Asayiş Şube Müdürlüğü'nde alınan Hamdi Ayri'nin ifadesinin alınması için, akşam saatlerine kadar Baro'nun görevlendirdiği avukat beklendi. Daha sonra avukat nezaretinde yapılan sorgulamada ise susma hakkını kullanan Ayri, polisin hazırladığı 20 soruya "Şu an yorgunum ifade veremeyeceğim" yanıtını verdi. Ayri'nin polislerle yaptığı sohbet sırasında anlattıkları ise adeta sabıkasız bir suç makinesi olduğunu ortaya çıkardı. Hiçbir sabıka kaydı olmadığı için rahat hareket eden ve seri cinayetleri işledikten sonra şehirlerarası otobüsle Bodrum'a giden Ayri'nin otobüs şirketine kendi ismini verdiği de tespit edildi. 2007'den bu yana İzmir'de bıçak ve kurusıkı tabancayla, 15'in üzerinde gasp yaptığını polise anlatan Ayri, 40'ın üzerinde ev ve işyerini de soyduğunu da söyledi. Polis, Hamdi Ayri'nin verdiği ancak yazılı ifadeye geçirmediği bilgiler sonrası araştırma başlattı. Ayri'nin ayrıca işlediği üç cinayet öncesinde de sürekli alkol aldığını ve her cinayet öncesi sekiz bira içtiğini anlattığı öğrenildi. Hamdi Ayri'nin parmak izleri, İzmir'in dışında da herhangi bir suça karışıp karışmadığının tespiti için tüm illerin emniyet müdürlüklerine ve jandarma komutanlıklarına gönderildi.

GÜZEL KOKULU KADINLAR

Hamdi Ayri'nin polislerle sohbet sırasında silahını mermi ağzına verilmiş olarak taşıdığını ve aradığı eski sevgilisini bulduğunda kafasına sıkmayı planladığını anlattığı da öğrenildi. Polis ve jandarma ise Hamdi Ayri'nin eski sevgilisini bulmaya çalışıyor. Eski sevgili G.H.'nin takma isim kullandığı ve daha önce bir fuhuş operasyonunda yakalandığı sanılıyor. Eski sevgilisinin kendisini kandırdığını öne süren Ayri'nin şöyle konuştuğu ileri sürüldü: "G.H. ile üç yıl önce Bodrum'daki Oasis Alışveriş Merkezi'nde bir restoranda çalışırken tanıştım. Onunla ilgili olarak çok güzel hayaller kurmuştum ve evlenmeyi planlıyordum. Ama bir gün bana 'Ben herkesle evliyim' deyince çılgına döndüm ve dövdüm. Bodrum'u terk etti. Çok aradım bulamadım. Bodrum'da yakalanmadan önce istesem pansiyonu kan gölüne çevirirdim ama ölmekten korkup teslim oldum. İzmir'de öldürdüklerimin hiçbirini tanımıyorum. Özellikle seçmedim. Kalabalıkta gözüme takılanları, biraz da güzel kokuluysalar takip ediyordum. Sonra tenha bir yere geldiğimizde de sessizce yaklaşarak kafasına sıkıyordum."

GECE MIŞIL MIŞIL UYUDU

Geceyi Bozyaka'daki Asayiş Şube Müdürlüğü'nde geçiren Hamdi Ayri, polisin gözaltına alınan zanlılar için kendisine verdiği istihkak yemeğinden yedi. Başının ağrıdığını söyleyen Ayri, burada özel bir bölümde kaldı ve sabaha kadar mışıl mışıl uyudu. Sabah erken saatlerde uyandırılan Ayri, tekrar aynı şekilde doktor raporu alındıktan sonra öğlen 14.00 sıralarında adliyeye sevk edildi. Polis tarafından öğleden sonra İzmir Adliyesi'ni çıkarılan 3 kişinin katil zanlısı Hamdi Ayri, burada önce soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı'nın karşısına çıkarıldı. Ancak burada da susma hakkını kullanan Ayri, Cumhuriyet Savcısı tarafından tutuklanması talebiyle Nöbetçi 14. Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi. Mahkeme de Ayri'nin tutuklanmasına karar vererek, cezaevine gönderdi.

KAPIYI KIRIP GİRDİLER
İzmir'de 3 gün arka arkaya 3 cinayet işleyen ve önceki gün Bodrum'da yakalanan Hamdi Ayri'nin yakalanmasına ilişkin ilk görüntülerde pansiyonun kapısı kırılıyor. Muğla Emniyet Müdürlüğü ekipleri, zanlının konakladığı pansiyona özel harekât timlerinin desteğinde 15 dakika süren bir operasyon düzenliyor. Ekipleri karşısında görünce yastığının altındaki silaha sarılmak istediği öğrenilen Ayri, etkisiz hale getirilerek polis aracına alınıyor.

BİZE ULAŞIN