Köşk'te MGK sonrası zirve

MGK, soykırım iddialarını kabul eden ülkelere tepki gösterdi. 6.5 saatlik MGK'nın ardından Köşk'te mini bir zirve toplandı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Ermeni soykırımı iddialarını kabul eden ülkelere tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında yapılan toplantının ardından yayınlanan bildiride 1915 olaylarının bazı ülkeler tarafından ele alındığı belirtilerek, "Türk ve Ermeni uluslarının ortak tarihlerinin ancak gerçekliği tartışılmayacak kanıt ve belgeler temelinde, önyargılardan arındırılmış olarak, tarafsız ve bilimsel bir yaklaşımla değerlendirilebileceğinin altı çizilmiştir" denildi. MGK sonrasında ise Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ ve bazı bakanların katıldığı bir toplantı yapıldı. Çankaya Köşkü'nde 13.30'da başlayıp ve yaklaşık 6,5 saat süren MGK toplantısında, PKK'ya karşı ABD-Irak ve Türkiye ortaklığında üçlü yürütülecek mücadelenin detayları ele alındı. Konu MGK bildirisine, "Halkımızın tahrikler karşısında sergilediği sağduyu ve devletimize güven ve desteğinden alınan güçle, bu tehdit bertaraf edilene kadar kararlılıkla sürdürülecektir" cümleleriyle yansıdı.Ermenistan protokol süreci ve Başbakan Erdoğan'ın da katıldığı Washington'daki nükleer zirve de toplantının gündem konuları arasındaydı. MGK bildirisinde, KKTC'deki seçimlerinin demokratik ve şeffaf bir şekilde yapıldığı, Derviş Eroğlu'nun müzakere sürecini kaldığı yerden devam ettirme kararında olduğu vurgulandı. Bildiride, "Anavatan ve garantör olarak Türkiye, kapsamlı çözüm müzakerelerine tam destek vermeyi sürdürecektir" denildi. Bildiride ayrıca nükleer enerjinin barışçıl amaçlar için kullanılması gerektiği vurgulandı.

MİT ATAMASI VE IRAK

MGK sonrasında yapılan 30 dakikalık kritik zirvede ise normal görev süresi 2008'de dolan MİT Müsteşarı Emre Taner'in yerine yapılacak atamanın ele alındığı öğrenildi. Ankara kulislerinde göreve MİT Müsteşar Yardımcısı Hakan Fidan'ın atanabileceği konuşuluyor. Toplantıda Irak seçimleri ile Türkiye'ye gelmesi beklenen Mesut Barzani'nin ziyaretinin de ele alındığı bildirildi.

BİZE ULAŞIN