Özok'a gözyaşlarıyla veda

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özok'un cenazesi, yaşamında amaçladığı gibi "Birleştirici" oldu. Çeşitli fikirlerden 5 bin kişinin katıldığı cenaze töreninde Hasan Gerçeker ve Mustafa Birden, hukukçu arkadaşlarını gözyaşı dökerek uğurladı

ABD'de cilt kanseri tedavisi görürken yaşamını yitiren Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok'un (65) cenazesi dün toprağa verildi. TBB'nin yeni binası önündeki ilk törende Özok'un Türk bayrağına sarılı tabutunun üzerine avukat cüppesi konuldu. Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın da yer aldığı törende avukat Ayça Özok Ener "Canım babam" diye başladığı konuşmasında, "O birleştirici olmamızı isterdi. Birleştirici olalım, rica ediyorum, buna dikkat edelim'' dedi. Konuşmalar yapılırken Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ve Danıştay Başkanı Mustafa Birden zaman zaman gözyaşlarını tutamadı. Kanser tedavisi gören eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen başsağlığı dilerken Özok'un eşi Neşe Özok, "Siz de kendinize dikkat edin'' dedi. Bunun üzerine Tüzmen de "Dikkat etmeye çalışıyorum'' karşılığını verdi.

SİYASİLER BİR ARADA

Kocatepe Camisi'ndeki tören, Özok'un istediği gibi "birleştirici" oldu. Cenaze namazında, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden, CHP lideri Deniz Baykal, MHP lideri Devlet Bahçeli, Adalet Bakanı Sadullanh Ergin, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, DSHP lideri Rahşan Ecevit, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi bir araya geldi. Öğleyin kılınan cenaze namazının ardından Özok'un cenazesi araca kondu. Özok alkışlar ve karanfillerle uğurlandığı Cebeci Asri Mezarlığı'nda toprağa verildi.

KORTEJE KARANFİL YAĞMURU
TBB'deki törene, bakanlar Yazıcı ve Ergin de katıldı. Camiden kortejle gidilen mezarlıkta Ayşe Özok ve Ayça Özok Ener birbirine destek oldu.

BİZE ULAŞIN