BDP, Dörtyol ağzından döndü

Dörtyol'da dün Genel Başkan Demirtaş'ın da bulunduğu BDP konvoyunun ziyaret gerginliği yaşandı. 50 araçlık konvoy ilçeye sokulmadı. BDP'liler 3 saatlik bekleyişin ardından geri döndü

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde 4 polisin PKK tarafından şehit edilmesinin ardından meydana gelen olaylar üzerine Diyarbakır'dan yola çıkan BDP konvoyu dün şehre alınmadı. Dörtyol girişinde yoğun güvenlik önlemleri altında yaklaşık 3 saat süren gergin bekleyişin ardından BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve bazı milletvekillerinin de bulunduğu konvoy geri gitti. BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gülten Kışanak, Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata, Eşbaşkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş'ın da aralarında bulunduğu konvoy dün saat 06.00'da Diyarbakır'dan hareket etti. Dörtyol'daki "Kürt kökenli vatandaşlara destek olma" kararı veren BDP'lilerin sayısı, yol üstünde katılımlarla 200'ü buldu. Konvoyda 50 araç arka arkaya dizildi. Konvoy Hatay'a doğru ilerlerken Adana yolu üzerinde bulunan Nur Dağı-Bahçe yol ayrımında güvenlik güçleri tarafından kimlik kontrolü için durduruldu. Asker ve polis tarafından kimlik kontrolü yapıldı. Konvoy daha sonra Düziçi mevkisinde de durdurulup kontrol edildi.

VALİ: ZAMANLAMASI YANLIŞ

Konvoy yoldayken bir açıklama yapan Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, sadece BDP milletvekillerinin Dörtyol'a alınacağını, diğer partililere izin verilmeyeceğini açıkladı. Vali Lekesiz, BDP'lilerin ziyaret zamanlamasını doğru bulmadıklarını belirterek, şunları söyledi: "Bahsi geçen ziyaretin gerçekleşmesi halinde kamu düzenini ciddi derecede ihlal edici gelişmelerin olabileceği değerlendirildiğinden 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/C ve diğer ilgili maddelerine göre heyetin Dörtyol ilçesine alınmaması kararı alınmıştır. Herkesi sağduyulu olmaya davet ediyoruz. Israrcı olunması halinde güvenlik ekipleri gerekli müdahaleyi yapacak."

SIKI GÜVENLİK ÖNLEMİ

Esnafın işyerlerini açtığı Dörtyol'da çevre illerden gelen Çevik Kuvvet ekipleriyle de geniş önlem alındı. Kürt kökenli vatandaşların yaşadığı Mezbaha Mahallesi de çembere alındı. Güvenlik güçleri yaptıkları anonslarla vatandaşları sağduyuya çağırdı. Bazı sürücülerin araçlarındaki doğu illerine ait plakaları önlem olarak söktüğü gözlenirken bazı vatandaşlar da ellerinde Türk bayrakları ile BDP'lilerin geleceği ilçe girişinde toplandı. Konvoy ise saat 12.00 sıralarında Dörtyol'a 20 kilometre uzaklıkta durduruldu. Hatay Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürü Cengiz Başar, güvenlik nedeniyle konvoya izin verilmeyeceğini tebliğ etti. BDP'liler itiraz etti. Ancak konvoyun ilerleme girişimi durduruldu.

'AMACIMIZ PROVOKASYON DEĞİL'
BDP'li Ayla Akat Ata, amaçlarının provokasyon değil devletten can ve mal güvenliklerini bekleyen vatandaşların yanında olmak olduğunu belirtti. Ardından Selahattin Demirtaş, Hatay Vali Yardımcısı Ömer Bedrettin Sağsuz, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç ve İl Jandarma Alay Komutanı Vedat Çolak'la görüştü ve konvoy saat 15.00 sıralarında Dörtyol'a girmeden dönüşe geçti. BDP Genel Başkanı Demirtaş, girişlerine izin verilmemesini eleştirerek, "Bugün burada fitili ateşlenmek istenen etnik çatışmadır. Devlet eliyle ilçeye girişimiz yasaklanıyorsa durum daha da vahimdir. Bu durumu Erdoğan, Kılıçdaroğlu, Bahçeli görmeli. Bunların siyasi rantı uğruna halk eziliyor" diye konuştu. Hatay Valisi Lekesiz, kararı savunarak, yarından (bugünden) itibaren kundaklanan BDP ilçe binası ile işyerleri zarar gören esnafı ziyaret ederek kırgınlıkları tamire çalışacaklarını söyledi. Öte yandan MHP, İnegöl ve Dörtyol'daki gelişmeleri yerinde incelemek için milletvekillerinden oluşan iki heyet görevlendirdi.

ŞEMDİNLİ'DE YİNE GERGİNLİK
Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde de İnegöl ve Dörtyol'da yaşanan olayları protesto eden esnaf dün kepenk kapattı. Fırın ve eczane dışında iş yerlerinin kapandığı Şemdinli'de, bir grup da BDP ilçe binası önünde toplandı. Cumhuriyet Caddesi'nde yola barikat kurup ateş yakan grup, güvenlik güçleriyle çatıştı. Hakkari Yüksekova'da da çoğunluğu çocuklardan oluşan grup aynı nedenle barikat kurarak ateş yaktı. Turgut SARI / SABAH

DÖRTYOL'DA PROTESTOLAR
BDP'lilerin bekleyişi sırasında ilçede zaman zaman protesto gösterileri yapıldı, gergin anlar yaşandı. Türk bayrağıyla gelen grupları Belediye Başkanı Fadıl Keskin, sağduyulu olmaya çağırdı. Keskin, "Güvenlik kuvvetleri görevlerini yapıyor, onlara yardımcı olalım'' dedi. Emniyet Müdürü Mustafa Yavuzyolcu da "Bize inanın, güvenin. Lütfen dağılın'' diyerek vatandaşı sakinleştirmeye çalıştı. BDP'lilerin geri dönmesinin ardından İnönü Caddesi ve Alparslan Türkeş Parkı'nda toplanan vatandaşlar, 'Şehitler Ölmez, vatan Bölünmez' sloganı atıp İstiklal Marşı okudu ve şehitler için dua etti. Aynı sıralarda BDP konvoyunun sokulmamasına tepki gösteren Kürt kökenli vatandaşlar da Mezbaha Mahallesi'nde eylem yaptı.

Murat KARAMAN - Nazan ERDEM - Mehmet BONCUK - Adsız GÜNEBAKAN - Yaser ÇAPAROĞLU - Hüseyin KAÇAR / SABAH

BİZE ULAŞIN