İnternet için ihtisas mahkemesi önerisi

Türkiye'de internet sansürü konusunda rapor hazırlayan Medya Derneği İnternet Komitesi, uzman mahkemeler kurulması gerektiğini kaydetti

Medya Derneği İnternet Komitesi'nin hazırladığı "Türkiye'nin İnternet Sansürü Sorunu" raporunda, You- Tube ve Google yasaklarına dikkat çekilerek, internet konusunda ihtisaslaşmış uzman mahkemeler kurulması gerektiği kaydedildi. Dernek tarafından hazırlanan raporda, "Türkiye'de internet içeriğini düzenlemek ve denetim altına almak için 2007 yılında 5651 sayılı yasa çıkarıldığı" hatırlatılarak, "Başlangıçta çocukların zararlı içeriklerden korunmasını sağlamak, intihar, fuhuş ve uyuşturucu kullanımının özendirilmesini engellemek amacıyla oluşturulan bu yasa, ilerleyen süreçte toplumun bilgi edinme hakkını kısıtlayıcı uygulamalara yol açmıştır" denildi. YouTube ve Google gibi internet sitelerine erişimin engellenmesine de vurgu yapılan raporda, buna rağmen YouTube'un Türkiye'de en çok ziyaret edilen 10 siteden biri olduğuna dikkat çekildi. Raporda, sansür uygulamalarının interneti asla tam olarak denetim altına alınamayacağını ortaya çıkarttığını ve yapılan engellemelerin gelişmekte olan demokratik ülke imajına zarar verdiği kaydedildi.

ÇOK SESLİLİK
İnternetin, tüm dünya vatandaşlarının ortak alanı olduğu belirtilen raporda, sorunların çözümü için şu öneriler de bulunuldu:
İnternet konusunda ihtisaslaşmış uzman mahkemeler kurulmalıdır. Yargıda internet konusunda uzmanlaşmaya önem verilmeli, bilirkişilik işlevsel hale getirilmeli.
İnternette suçla mücadelede sansürün etkisiz bir yöntem olduğu anlaşılmalıdır. Erişim engelleme kararları geçici bir koruma tedbiri olarak görülmeli.
Çocukları internetteki zararlı içeriklerden korumak amacıyla aileler ücretsiz çocuk filtresi kullanmaları yönünde özendirilmeli.
İnternet gazeteciliği tanımı netleştirilerek kamu kurum ve kuruluşlarında internet gazetecilerinin akreditasyonları sağlanmalı. Basın İlan Kurumu'nda internet yayıncılığının da temsil edilmesi için gereken çalışmalar yapılmalıdır.

BİZE ULAŞIN