Kritik YAŞ öncesi son 'olağan görüşme'

Balyoz'daki generallerin terfilerinin damga vuracağı YAŞ öncesi dün bir araya gelen Başbakan Erdoğan ve Org. İlker Başbuğ, toplam 2 saat 20 dakika görüştü

Başbakan Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ 1-4 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantıları öncesinde son kez haftalık olağan görüşme için bir araya geldi. Saat 14.00'te başlayan görüşme tam 2 saat 20 dakika sürdü. Erdoğan-Başbuğ görüşmesinde Başbakanlık'a gelen YAŞ dosyası ele alındığı terfi edecek subaylarla ilgili değerlendirmelerde bulunulduğu öğrenildi. Görüşmenin ikinci gündem maddesi Balyoz davasında haklarında yakalama emri çıkarılan muvazzaf subaylar oldu. Görüşmede ele alınan bir diğer konunun ise TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35'inci maddesi olduğu belirtildi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un TSK İç Hizmet Kanunu 35'inci maddesi ile ilgili görüşlerini Erdoğan'a aktardığı belirtildi. Başbakan Erdoğan ile Başbuğ, geçen pazar günü gece geç saatlerde yine bir araya gelmiş, 1 saat süren görüşme basından gizlenmişti.

TERÖR KONUŞULACAK
Öte yandan son dönemlerin en kritik Şura'larından birisi olması beklenen 2010 yılının ilk YAŞ'ında Genelkurmay Harekat Daire Başkanlığı tarafından bir terör brifingi de verileceği öğrenildi. Hafta sonu başlayacak ve 4 gün sürecek olan Yüksek Askeri Şura'nın ilk gününde Genelkurmay Harekat Başkanlığı tarafından hazırlanan "konsept" brifingi sunulacağı öğrenildi. Terörle mücadelenin ağırlıklı olarak değerlendirileceği brifingde terör örgütü PKK başta olmak üzere diğer terör yapılanmalarının ayrıntılı haritası çıkarılacak. Sunumlar eşliğinde gerçekleştirilecek brifingde terör örgütü PKK'nın artan eylemleri, terör olaylarının arttığı bölgeler, potansiyel bölgeler ve yurtdışı bağlantıları konuları ele alınacak.

KONSEPT BRİFİNGİ

Son dönemlerin en kritik Şura'larından birisi olması beklenen 2010 yılının ilk YAŞ'ında Genelkurmay Harekat Daire Başkanlığı tarafından bir terör brifingi de verileceği öğrenildi. Dört gün sürecek olan Şura'nın ilk gününde sunulacak olan brifingde terörle mücadele değerlendirilirken PKK başta olmak üzere diğer terör yapılanmalarının ayrıntılı haritası çıkarılacak. Brifing çerçevesinde ayrıca Milli Askeri Strateji Konsepti de anlatılacak. Ordu, kolordu, tümen, tugay, alay ve birlik yapılanmalarının değerlendirileceği brifingde TSK'nın küçük ve harekat kabiliyeti yüksek birliklere dönüşmesine ilişkin yapılan çalışmalar anlatılacak. Brifingde ayrıca başta Afganistan ve Lübnan olmak üzere TSK'nın yurtdışındaki faaliyetleri de değerlendirilecek.

BİZE ULAŞIN