Yıldönümünde 12 Eylül Utanç Müzesi

Devrimci 78'liler Federasyonu, darbe zamanını anlatan işkence aletleri ve idam sehpalarının sergileneceği "Utanç Müzesi"ni Ankara'da 1 Eyül'de açacak

12 Eylül darbesinin 30. yılında Devrimci 78'liler Federasyonu, 1-16 Eylül tarihlerini İstanbul, Ankara ve Diyarbakır merkezli etkinliklere ayırdı. Bu çerçevede; 12 Eylül döneminde kullanılan idam sehpaları, Filistin askısı, kum torbaları, araba lastiği gibi işkence aletleri ile mektuplar ve ailelerin birbirlerine gönderdikleri hediyeler, Ankara'da 1-6 Eylül tarihlerinde açılacak Utanç Müzesi'nde sergilenecek. Müze, gezici müze kapsamında da İstanbul ve Diyarbakır'a da gidecek.

GEZMİŞ'İN MEKTUBU...

Federasyon en büyük etkinliğini ise BDP'nin referandumu boykot ettiği Diyarbakır'da yapacak. 4 Eylül günü de Diyarbakır Cezaevi önünde hayatlarını kaybeden 50 kişi anılacak. Deniz Gezmiş dahil, idam edilenlerin son mektupları okunacak. Devrimci 78'liler Federasyonu Ankara Dernek Başkanı Hüseyin Esentürk, darbeye karşı yapacakları etkinlikleri ve verilmek istenen mesajı SABAH'la paylaşarak şunları söyledi:

'HESAP SORULMADI'
"Diyarbakır Cezaevi'nde işkenceyle öldürülen arkadaşlarımızın faillerine hesap sorulmadı. 12 Eylül'ün 30. yılında zulüm merkezlerinden biri olarak Diyarbakır Cezaevi önünde kitlesel bir protestoyu ve basın açıklamasını anlamlı buluyoruz." Devrimci 78'liler Federasyonu, Ankara etkinliklerinin tarihini referanduma göre ayarladı ve bir gün öne çekti. Buna göre 11 Eylül'de Ankara Radyosu'ndan bildiri okunması olayına karşı protesto 10 Eylül tarihine çekildi. 10 Eylül saat 04.30'da TRT binasının önünde ' demokrasi nöbeti' tutulacak.

GEZİCİ MÜZE KAPSAMINDA DİYARBAKIR VE İSTANBUL'A GİDECEK
Utanç Müzesi, Ankara Çağdaş Sanatlar Gösteri Merkezi'nde açılacak. Merkezin her bir katında da utancın örnekleri sergilenecek. 12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevi'nde 50'ye yakın insan ağır işkenceden ya da açlık grevinden ölmüştü.

BİZE ULAŞIN