Başbakan'dan sağduyu mesajları

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hatay'daki referandum mitinginde, "Şehidimin bir damla kanına bırakın iktidarı, bütün varlığımızı feda etmeye hazırım." dedi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in de katıldığı mitingde halka hitap eden Başbakan Erdoğan, muhalefete yüklendi.

Dörtyol'da 4 polis memurunun şehit edilmesinden büyük üzüntü duyduklarını belirten Başbakan Erdoğan, "Türkiye çok önemli bir günün arefesinde iken bu olaylar meydana geliyor. Bu kirli bir oyundur sinsi bir tuzaktır. Böyle hassas bir dönemde sağduyu yapması gereken muhalefete sesleniyorum. Siz sokakları daha da kışkırtmanın peşindesiniz. İngiltere başbakanı 'Biz terörle mücadeleyi muhalefetle birlikte yaptık' diyor. Bizde de 'Hükümet kaybetsin de ne olursa olsun diye yapıyorlar. Bu yaptıklarınız altındaki koltuğu korumak uğruna gençleri kışkırtmaya değer mi?. AK Parti ile mücadele edeceğim diye terör örgütünün oyununa gelmeye gerek var mı?." dedi.

Erdoğan, "Dörtyol'daki saldırının ardından BDP, ortalığı yatıştıracağına Dörtyol'a geliyor. Olayların ardından sorumsuzca açıklamalar eylemler yapıyor. Sen polis misin güvenlik gücü müsün, ne işin var Dörtyol'da. Sen demokratik yollardan iktidara gelmenin yollarını ara. Önce bir defa demokrasiyi içine sindir. MHP Dörtyol'daki gerginliği bir fırsat gibi görüyor. CHP gerginliği yatıştırmak yerine ne koparabilirim diye hesaplar yapıyor. Bunların mantığı şu, AK Parti kazanmasın da millete ne olursa olsun, AK Parti yıpransın da bu ülke bu millet kaybederse kaybetsin. Ben de bunun tam tersini söylüyorum. Şehidimin bir damla kanına bırakın iktidarı bütün varlığımızı feda etmeye hazırım." diye konuştu.

HATAY BİZİM GÖZBEBEĞİMİZ

Dünyada her gittiği ülkede Hatay'ı örnek gösterdiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Hatay bizim gözbebeğimiz. Hatay Türkiye'nin dünyanın gözbebeği. Dünyanın neresine gittiysem ben Hatay'ı anlattım. İspanya'da Madrid'de Hatay'ı örnek gösterdim. Medeniyetler ittifakı toplantısında Hatay'ı örnek gösterdim. Gittiğim her ülkede her zaman Hatay'ı işaret ettim. Çünkü Hatay dünyada eşi benzeri olmayan bir hoşgörü kentidir. İnsanların kardeşlik ve dayanışma içerisinde yaşadığı örnek bir şehirdir. Yanıbaşınızda Habib-i Neccar Cami var. Habib-i Neccar'ı rahmetle yad ediyorum. Dikkatlerinizi çekiyorum. Habib Neccar islamdan önce yaşanmış değerli bir hırıstiyandır. Habib-i Neccar Anadolu'da yapılmış ilk camidir. Çok ilginçtir. Caminin adını taşıyan bir Hıristiyandır. İşte biz böyle hoşgörü medeniyetinin mensuplarıyız. Kimseyi etnik kökeni ile değerlendirmedik. Zira biz, Yunus'un deyimiyle Yaratılanı Yaradan'dan ötürü sevdik. Çünkü biz her türlü farklılığı zenginlik olarak gördük." şeklinde konuştu.

Erdoğan, "Bizim gözbebeğimiz. Hatay üzerinde bazı oyunlar oynanmak isteniyor. Dörtyol'da 4 polisimiz şehit edildi. Önce, bu dört polisime Allahtan rahmet diliyorum. Ailelerine yakınların ve polis teşkilatımıza başsağlığı diliyorum. Tüm birimlerimiz bu hainleri bulmak için çalışıyor. Kahraman polisimiz, kahraman Mehmetçiğimiz vatan topraklarını en güzel şekilde savunarak cevabını verecektir." dedi.

ÖFKE GELİR GÖZ KARARIR ÖFKE GİDER YÜZ KIZARIR

Terör örgütünün sadece güvenlik güçlerine saldırmadığını anlatan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Terör örgütü bu ülkenin birlik ve beraberliğine saldırıyor. Biz biriz beraberiz kardeşiz. Benim polisime silah sıkan el ne derece alçaksa, vahşi ise, benim askerime silah sıkan ne derece alçaksa, sokaklarda cam çerçeve indirenler de aynısıdır. Terör örgütü, gençleri sokağa dökmek istiyor. Sokağa dökülenler, polis araçlarını ateşe verenler terör örgütün tuzağına düşüyorlar. Öfke gelir göz kararır öfke gider yüz kızarır. Bu günler gelip geçecek. Bin yıldır olduğu gibi biz yine birbirimizin yüzüne bakacağız. Ben Hataylı kardeşlerimin uyanık olmasını, dikkatli olmasını istiyorum. Terör örgütü halk sokağa dökülsün istiyor. Sizin hiddetlenmenizi istiyor. Terör örgütü sokakları kaos ortamına çekmek istiyor. Lütfen bu tuzağa düşmeyin. Kim ki eline taşı alıp komşusuna atarsa o kaybetmiştir. Kim ki komşusuna ters gözle bakarsa terör örgütüne alet olmuştur. Hiç kimse kendisini polis yerine koyup hakim savcı yerine koyup öfke ile hareket etmesin. Bu olayların zamanlamasına dikkatinizi çekmek istiyorum. Bu yüzden dikkatli olmamız gerekiyor." ifadesini kullandı.

ŞERDE İTTİFAK ETMEYİN


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hatay'daki mitinginde muhalefete yüklenerek, "Şerde ittifak etmeyin." dedi.

Emlakbank Evleri Kavşağı'nda partisince düzenlenen mitingde konuşan Erdoğan, "Anayasa değişikliğine CHP, MHP, bir kısım medya, karanlık ortamdan medet uman çeteler, vesayet düzeninin devamından yana olan şebekeler, statükoya, vesayete sırtını dayamış, tuzu kuru seçkinlerle terör örgütü karşı çıkıyor. CHP, MHP, BDP, YARSAV, terör örgütü hepsi bir araya toplanmışlar, kime karşı, milletin anayasasına evet diyenlere karşı. Soruyorum size, bu ittifaktan Türkiye menfaat sağlayabilir mi?." diye konuştu.

Muhalefete "Şerde ittifak etmeyin" diye çağrıda bulunan Erdoğan, "Bunlar, memleketin hiçbir meselesinde bir araya gelmezler. Bunlar demokrasiden kaçar, özgürlükten kaçar, milletin yararına olacak ne varsa ondan kaçarlar. Ama bugün, milletin ufkunu açacak, ülkenin vizyonunu güçlendirecek bu değişikliğe karşı çıkıyor, şerde ittifak ediyorlar. Şerde ittifak etmeyin. Ben, Hatay'da özellikle CHP'ye oy vermiş kardeşimi CHP yönetiminden, MHP'ye gönül vermiş kardeşlerimi MHP yönetiminden ayrı tutuyorum." ifadesini kullandı.

Erdoğan şöyle konuştu: "CHP de MHP de BDP de kendi kitlelerinin iradesini yansıtmıyor, kendi kitlelerine kulak vermiyorlar. Dikkat edin. Bunlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kendi milletvekillerine, kendi arkadaşlarına güvenemediler. Onlara oy kabinine girme müsaadesi vermediler. Niye? Olur ki vicdanının sesini dinler, gelir de oy kabininde bu anayasa değişikliğine evet der diye. Şimdi çıkmış, milletten hayır demesini istiyorlar. Şimdi milletin vekiline değil, aslına diyorsun ki oy kabinine git. Ben inanıyorum ki milletin kendisi ben 'anayasama evet' diyorum diyecek, darbe anayasasına evvelallah hiçbir zaman evet demedi, demeyecek. Anayasa değişikliğine hayır diyecek muhalefetin kafası karışık. Esasen bunların bir ana fikri bile yok.''

Eğitim-Bir-Sen Hatay şubesi tarafından asılan ''Nikah masasında bile bu kadar iştahla evet dememiştim'' pankartına atıfta bulunan Erbakan, ''Bu arkadaşlar çok zeki, 12 Eylülde nikah masasına oturacağız. Milletin anayasasıyla kim nikah ahdetmez, darbe anayasasına evet kim diyebilir.'' dedi.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İLE KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK SAĞLANIYOR

AK Parti iktidarı döneminde birçok sınır kapısının açıldığını ve bu yolla Hatay'ın ekonomisinin canlandığını söyleyen AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, Hatay'a yapılan önemli yatırımları anlattı. Hatay'a geçmişten bu güne kadar eğitim, sağlık, adalet, emniyet, ulaşım, konut gibi alanlarda çok büyük yatırımlar yaptıklarını belirten Erdoğan, Hatay'daki sulanabilir arazileri genişletmek için üç büyük proje yürütüldüğüne dikkat çekti.

Anayasa değişikliği ile Türkiye'de çok şeyin değişeceğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: "Anayasa değişikliğiyle vergi borcu olduğu gerekçesiyle yurt dışına çıkma yasağı uygulaması da sona eriyor. Anayasa değişikliği ile kadınlara pozitif ayrımcılık yapılıyor. Kadın hakları daha üst seviyelere taşınıyor. İşçi, memur, emekli hakları korunuyor. Yine yaptığımız değişiklikle çocuk istismarının önüne geçiliyor. Yaşlıların, özürlülerin, şehit eş ve çocukları ile gazilerin hakları genişletiliyor. Bu kesimlere yönelik yeni hizmetlerin önü açılıyor. Devlet dairesindeki işlerin daha kolay ve rahat yapılması için 'Bugün git, yarın gel' zihniyetinin değiştirilmesi için düzenlemeler yapılıyor."

Vatandaşların Ramazan ayını kutlayarak konuşmasına son veren Erdoğan, "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganları arasında miting alanından ayrıldı.

MİTİNGDEN NOTLAR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, referandum programı kapsamında geldiği Hatay'da vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılandı. Yaklaşık 40 dereceyi bulan hava sıcaklığına rağmen vatandaşlar miting alanını doldurdu. Havaalanından mitingin yapılacağı şehir merkezindeki Emlak Evleri'ne kadar uzun bir araç konvoyu oluşturuldu. Miting alanının çevresinde alınan geniş güvenlik tedbirleri dikkat çekti. Yüksek binalara keskin nişancılar yerleştirildi, bazı yerlere sinyal bozucu araçlar konuldu.

Mitingin yapılacağı yerde görevli kadın ve erkek polisler, vatandaşları tek tek arayarak alana aldı. Miting alanının ön tarafına kadınlar, arka tarafına da erkekler gelecek şekilde bir düzen oluşturuldu. AK Parti il başkanlığı tarafından görevlendirilen ekipler de, vatandaşların miting alanına kolay bir şekilde girmesi için yardımcı oldu.

Aşırı sıcaklardan etkilenen vatandaşlara AK Partililer tarafından su ve şapka dağıtıldı. Saat 11.00'de yapılacak miting için alana önceden gelen vatandaşlar, bunaltıcı sıcaklar karşısında sığınacak gölge yerler aradı. Miting alanının çevresi AK Parti ve "Evet" bayrakları ile donatıldı.

BİZE ULAŞIN