KPSS'de kopya gözaltısı

Perşembe 02.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 02.09.2010 17:53
ABONE OL
Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) sorularının çalındığı ve kopya çekildiğine ilişkin iddialara yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, gözaltına alınan Baki S. serbest bırakıldı. Baki S.'nin arkadaşı olduğu bildirilen Süleyman İ. adlı şahıs gözaltına alındı.

Baki S.'nin liseden arkadaşı olduğu öğrenilen Süleyman İ. jandarma tarafından gözaltına alındı. Babasının kuyumcu dükkanında çalışan ve Konya'da iki yıllık bir meslek yüksek okulundan mezun olduğu öğrenilen Süleyman İ., ifadesi alınmak üzere Yalvaç Adliyesi'ne götürüldü. Süleyman İ.'ye ait olduğu ve bazılarının arızalı olduğu kaydedilen birkaç bilgisayar kasasına da el konulduğu bildirildi.

Gözaltına alınan Süleyman İ'nin babası Mümin İ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğluyla Baki S'nin arkadaş olduğunu, Baki S'nin yaşadığı beldeden ilçe merkezine geldiğinde oğluyla görüştüğünü, zaman zaman bazı eşyalarını dükkana emaneten bıraktığını kaydetti. Mümin İ, ''Oğlum Baki S. ile arkadaş olduğu için mi gözaltına alındı bilmiyorum. Oğlum bu yıl KPSS'ye de girmedi'' dedi.

BAKİ S. SERBEST BIRAKILDI


Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 10-11 Temmuz 2010'da gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS), ''Soruların çalındığı ve kopya çekildiği'' iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, dün Isparta'da gözaltına alınan ve bugün Ankara'da adliyeye çıkarılan Baki S, serbest bırakıldı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Adalet Sarayına getiren Baki S, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Şadan Sakınan tarafından yaklaşık 1 buçuk saat sorgulandı.Baki S, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.Edinilen bilgiye göre, Baki S. sorgusunda suçlamaları kabul etmedi, soruların bulunduğu bilgisayarın kendisine ait olmadığını savundu.

SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sorularının çalındığı iddiasıyla Devlet Denetleme Kurulu, Ankara Cumhuriyet Savcılığı ve YÖK tarafından başlatılan soruşturma devam ediyor. Soruların para karşılığında bir şebeke tarafından satın alındığı ve adaylara satıldığı iddia ediliyor.

ÖSYM'de önceki gün başlayan inceleme çalışmaları ise bugün de devam etti. YÖK Denetleme Kurulu'nca savcılık kanalıyla mahkemeden alınan karar doğrultusunda ÖSYM'nin Bilkent'teki ana hizmet binasında yürütülen çalışmanın bugünkü bölümü ÖSYM'nin mesai saatiyle birlikte başladı. Aramaların bugünkü bölümü saat 17.00 sıralarında tamamlandı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekibinin çalışmalarının soruların hazırlandığı Test Geliştirme ve Araştırma Bölümü'nde devam ettikleri öğrenildi. Soru bankasını oluşturan üyelerin bilgisayarları ve telefonları da inceleniyor.

Soruların çalınmasıyla ilgili bir şebekenin bağlantısının da tespit edildiği ileri sürülüyor. Şebekeyi bir kişinin Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na ihbar ettiği kaydediliyor. İhbarda, soruların belli bir para karşılığı satın alındığı ve adaylara yüksek ücretlerle satıldığı ileri sürülüyor. Savcılık ise şüpheli adayları incelemeye aldı. Soruların değişik illere dağıtıldığı iddia ediliyor. Soruların kaç kişiye ulaştığı da henüz bilinmiyor.