Kendi kendine gelin güvey oluyorlar

Erdoğan, kimsenin Kürtlerin iradesine ipotek koyamayacağını belirterek, "Sadece kendi kendilerine gelin güvey oluyorlar" dedi

Pazar 05.09.2010
Son Güncelleme: Pazar 05.09.2010
ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan, önceki gün Diyarbakır'da yaptığı konuşmanın ardından dün de tansiyonun yükseldiği Mersin'de konuştu. Konuşmasının başında Türkiye için yaptıklarını Mersinlilere anlatan Erdoğan, BDP'ye sert çıktı. Diyarbakır'daki birlik mesajını Mersin'de daha güçlü bir şekilde ifade eden Erdoğan şunları söyledi:

SEVGİYİ GÖRDÜM

Dün Diyarbakır'daydım. Orada coşkuyu gördüm. Sevgiyi gördüm. Orada aşkı gördüm, bütünleşmeyi gördüm. Ama birileri gidemiyor. Sayın Bahçeli bana konuşma metni hazırlıyor, Diyarbakır'a gel, Mersin'de takılıp kalma.
Diğerine bakın, 'Bir etnik unsurun partisiyim' diyor. Onun nasıl milliyetçi olduğu ayrı mesele. BDP de diyor ki 'Ben Kürtlerin temsilcisiyim.' Asla, asla. Kimse Kürtlerin iradesine ipotek koyamaz. Kürt kardeşlerim de kendi iradesini onlara vermiş değil. Sadece kendi kendilerine gelin güvey oluyorlar olay bu. Kürt kökenli kardeşlerime de sesleniyorum, herkese sesleniyorum. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı başlığında toplandık. Burada bir sıkıntımız var mı? Diyorlar ki 'Bizim bayrağın yanına bir bayrak koyacağız.' Nerden çıktı bu ya.
Yüksek yargı mensupları arasındaki telefon konuşmaları internete düştü. Oralarda neler konuşulduğunu duydunuz mu, ne tür çirkin planlar kurulduğunu, ne tür kirli tezgahlar hazırlandığını gördünüz mü. Hayır çıksın diye İmralı ile ittifak kurmayı konuşuyorlar. 12 Eylül'de evet diyerek Türkiye'nin ufkunu aydınlatacaksınız. Erdoğan akşam da AK Parti Tarsus İlçe Teşkilatı tarafından düzenlenen iftar yemeğine katıldı. Erdoğan yemekteki konuşmasında "Ya darbe anayasasına 'ret' diyeceğiz milletin anayasasına 'evet' diyeceğiz, veyahut da darbe anayasasına 'evet' demek suretiyle bu ülkede Allah korusun demokrasiyi bir travmayla, ekonomiyi de bir darbe yemeyle karşı karşıya bırakacağız'' dedi.