Protokol tartışması

Sivas Kongresi töreninde yaşanan protokol krizinde milletvekilleri vali ile tartıştı. AK Parti Milletvekili Kılıç, "Herkes işini bilsin" diyerek CHP'li Özdemir ile öne geçti

Pazar 05.09.2010
Son Güncelleme: Pazar 05.09.2010
ABONE OL
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 4 Eylül 1919'da gerçekleştirdiği, manda ve himaye fikrinin reddedildiği ve Cumhuriyet'in temellerinin atıldığı Sivas Kongresi 91. yılında çeşitli etkinliklerle kutlandı. Sivas Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan törene, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti Sivas Milletvekilleri Mehmet Mustafa Açıkalın ve Osman Kılıç ile CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir de katıldı. ADD Başkanı Tansel Çölaşan, eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da hazır bulunduğu törende Sivas Devlet Tiyatrosu sanatçıları, kongreyi temsili olarak canlandırdı.

"HERKES İŞİNİ BİLSİN"
Bu arada, hem Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılması hem de kongrenin temsili olarak canlandırıldığı salonda, Sivas Valisi Ali Kolat ile milletvekilleri arasında protokolde yer tartışması yaşandı. Çelenk bırakılması sırasında CHP Milletvekili Özdemir ve AK Parti Milletvekili Kılıç, diğer protokol üyelerinin yanından ayrılarak ön tarafa doğru hareketlenince Vali Kolat ile aralarında kısa süreli bir konuşma oldu. AK Parti Milletvekili Kılıç, CHP Milletvekili Özdemir'i kolundan tutarak "Geç kardeşim herkes işini bilsin ya'' diyerek Özdemir ile ön tarafa geçti. Milletvekili Özdemir'in, "Bir protokol krizi de burada yaşatmayalım'' sözleri üzerine Vali Kolat "Çelenk koyacaklar burada olsun'' dedi. Milletvekilleri Kılıç ve Özdemir; Bakan Yıldırım, Vali, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı ile aynı hizada yer aldı. Yer tartışması, kongrenin temsili olarak canlandırılması sırasında da devam etti. Kongre salonundaki 3. sıraya oturan milletvekili Özdemir, milletvekili arkadaşı Kılıç'ın da 3. sırada kendisine yer bulabildiğini ifade ederek duruma tepki gösterdi.