'Petrolüm var diyenler nerede?'

Pazartesi 06.09.2010
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan dün Grand Cevahir Otel'de İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) tarafından düzenlenen Kuran-ı Kerim'in Nüzulünün (İndirişinin) 1400. Yılının Uluslararası Kutlama Programı açılışına katıldı. Konferansta konuşan Başbakan Erdoğan, Batı'da ciddi bir İslamofobia olduğunu ve Kur'an'ın farklı algılanması için art niyetli propogandaların yapıldığını anlatarak, "Art niyetlerin, kirli propagandaların olması bir mazeret olarak kabul edilebilir mi? Kur'an'ın mesajı, aradan geçen 1400 yılda hâlâ tam olarak anlaşılamıyor, anlatılamıyorsa, burada biz Müslümanların da ciddi bir özeleştiri yapmalarında fayda görüyorum. Suçluyu bu kara, kirli propagandaları yapanlarda aramayalım suçlu biziz, demek ki biz kendimizi anlatamıyoruz ve bunun gayreti içinde değiliz" diye konuştu.

PETROL SİZE BİR NİMET

Pakistan'ın sel felaketi nedeniyle büyük sıkıntı çektiğini dile getiren Erdoğan, petrol zengini İslam ülkelerini de şu sözlerle eleştirdi: "100, 200, 500 milyon dolar, 1 milyar dolar işi çözmüyor. 17 milyon insan mağdur olmuş, binlerce insan ölmüş, her taraf yakılmış durumda. Benim petrolüm var diyen ülkeler İslam dünyası acaba ne yapıyor? Petrolünün kaçta kaçını buraya veriyor. Gücenmesinler, darılmasınlar bu petrolü siz bulmadınız, bu size bir nimet. Bu ne zaman işe yarayacak. Biz bunları saltanatlarımızı ikame etmekte mi kullanacağız? Biz bunu Pakistan'ın düştüğü bu durumda kullanmayacağız da ne zaman kullanacağız?"

BU RAKAM ÇOK KOMİK
İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Dr. İhsanoğlu'ndan, üye ülkelerin Pakistan'a 1 milyar dolar yardım taahhüdünde bulunduklarını öğrendiğini söyleyen Erdoğan, "Bu rakam çok komik. İslam dünyası burada kalmaması lazım, bunu çok fazlasıyla aşması lazım" dedi. Erdoğan, referandum sonrası Pakistan'a teknik bir ekiple gideceğini bildirdi. İslam Konferansı Teşkilatı Zirve Başkanı Senegal'in Din İşleri Bakanı Mamadou Bamba Ndiaye, Kuran-ı Kerim'in, insanlığın içinde bulunduğu krizlerden kurtulması için çözümler sunduğunu söyledi.