Irak sınırına Awacs'lı güvenlik ablukası...

Terörle etkin mücadele kapsamında özel hudut birliklerinin yanı sıra sızmalara karşı havadan ve karadan teknoloji desteği sağlanacak. Havadan kontrol Awacs uçaklarıyla gerçekleşecek

Salı 07.09.2010
ABONE OL
PKK'lı teröristlerin en çok sızma gerçekleştirdiği Irak sınırı havadan ve karadan kontrol altına alınıyor. Terörle mücadele kapsamında kurulması yanı sıra sınır güvenliğinde teknolojiden de faydalanılacak. Türkiye- Irak sınırından PKK sızmalarını önlemek için insan hareketini kilometrelerce öteden algılayabilen sensörler kullanılacak. TSK envanterine 2011 yılında girecek, "Havada uçan radar" olarak bilinen Awacs uçakları da Irak sınırına konuşlandırılacak. Türkiye'nin Boeing firmasından satın aldığı 4 adet Awacs, dünyanın en üstün hava savaşı kumanda ve kontrol uçağı olarak biliniyor. Awacs'lar, yüksek irtifada yüzlerce kilometre uzaklıktaki uçakları ve gemileri izleyebiliyor.

SENSÖRLER YERLİ

Irak sınırına döşenecek sensörler, tamamen milli imkanlarla üretiliyor. İnsan hareketini 80 kilometre öteden algılayabilen ve kızılötesi prensibe göre çalışan sensörlerin Ar-Ge çalışmaları tamamlanmak üzere. Gizli tutulan proje konusunda yetkililer, "Geliştirilen en hassas sensörleri Türk mühendisleri üretecek" dedi. Sensörlerin algıladığı hareketler anında sınır birliklerine iletilecek.

PKK'LI GÖZETLEYECEK

Sınır güvenliği için İsrail'den radar satın alınacağına dair iddiaları yalanlayan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, "Böyle bir ihaleye çıkmadık" dedi. Gönül, 2011 yılında TSK envanterine girecek Awacs uçaklarının Türkiye-Irak sınırında kullanılacağını, bu uçakların en gelişmiş radar sistemine sahip olduğunu söyledi. Satın alınacak uçaklar, 24 saat havada uçarak, 320 km alandaki, insan da dahil olmak üzere, tüm düşman unsurları tespit edebiliyor. Her türlü hava koşulunda görüntü alabilme özelliğine sahip olan uçaklar, yerdeki sabit radarların yaptığı ihbar, önleme ve seyrüsefer görevlerini yapabiliyor.