'Evime gelsin altın musluk var mı görsün'

Başbakan Erdoğan, oturduğu evin musluklarının altın olduğunu ileri süren CHP liderine "Gelsin evi ziyaret etsin. Altın musluk var mı görsün. Yoksa bulunduğu makamı bıraksın"

Çarşamba 08.09.2010
Son Güncelleme: Çarşamba 08.09.2010
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, evinin musluklarının altın olduğunu ileri süren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na "hodri meydan" diyerek, evine davet etti. NTV'de konuk olduğu programda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun gelip evini görmesini isteyerek, "Eğer bu söylenenler yoksa görevini bırakmaya hazır mı?" dedi. Erdoğan, şunları söyledi:
ALTIN MUSLUK VAR MI GÖRSÜN Eğer kendisi bu konuda samimiyse oturduğum, kiracı olduğum eve kendisini davet edeceğim. Bu evde altın musluk var mı? Hemen yarın (bugün) yapabiliriz. Bu evde o gazetede gösterilen fotoğraflar var mı? Sadece dış kapıyı göreceksiniz, ithal olup olmadığını da göreceksiniz. Malum Kale Kilit'in kapısıdır. Eğer bu söylenenler yoksa kendisi bulunduğu makamı bırakmaya hazır mı? Ayıptır ya, insan biraz utanır, sıkılır. Edep denen bir şey var.
ŞU ANDA DA DAİREDE OTURUYORUM Belediye başkanıyken, belediye başkanının Florya'da köşkü vardı, muhteşemdi. Ben orada oturmadım, Beylerbeyi'nde apartman dairesinde oturdum. Başbakan olduğumda kalkıp Resmi Konut'ta oturmadım. Uluslararası toplantılarda yemeği Resmi Konut'ta veriyorum. Kendim Subeyevleri'nde yine bir apartman dairesinde oturuyorum. Acaba muhalefet böyle bir şeyi konuşuyor mu? Orada da ben kiracıyım.
KALPAZANLIK YANITI Kalpazanlık karşılıksız para basma olayıdır. Benim karakterimde böyle bir şey olsaydı ülkemde çok daha farklı bir noktaya gelebilirdim. Ama bizim iktidarımız karşılıksız para basmamayı ispat etmiştir. Bu iktidarda bir kalpazanlar çetesi yoktur. Yasal haklarımızı koruyacağız.
"HAYIR DİYEN DARBECİDİR" "Hayır" diyen darbe anayasasını savundukları için darbecidir. Türkiye'de halen belli şeylerden sıyrılmış değiliz. Muhalefet bu metni AK Parti'nin bir metni gibi anlatmaya çalıştı. Ben de bu bir AK Parti, bir Recep Tayyip Erdoğan projesi değildir dedim. 26 maddenin eleştirisini yapmıyorlar. Anayasa Mahkemesi, CHP'nin itirazını değerlendirdi ve referanduma gidilmesini kararlaştırdı. Bu çalışma sırasında Avrupa Birliği kurumlarını örnek aldık. Şu anda Avrupa ya da dünyada Meclis'in Anayasa Mahkemesi'ne üye vermediği bir ülke yok. HSYK'da da Adalet Bakanı'nın yetkisi daraltılıyor.
iPOD'U SÜMEYYE'YE VERDİM Başbakan Erdoğan, U2'nun solisti Bono'nun geçen pazar günü kendisine hediye ettiği kırmızı iPOD'u kızı Sümeyye Erdoğan'a verdiğini söyledi.

CHP'LİLERİN DÖVÜLMESİ

Başbakan, "İstanbul'da referandum kampanyası yapan CHP'li kadınların bir AK Partili tarafından dövüldüğü" iddialarına da kadınlarla arbede yaşayan Çetin Er'in ifade tutanağıyla yanıt verdi. Erdoğan, olaya karışan, Düzce doğumlu Çetin Er isimli vatandaşın ifade tutanağını okudu. Er, tutanağa göre polise olayı şöyle anlattı: "Ben, iddia edildiği gibi AK Partili değilim. Sadece Cumhurbaşkanlığı referandumunda oy verdim. Dedem Ecevitçidir. DSP'ye sempatim var. Olayların tek sebebi bayanların benim uykumu bölmeleri, sopayla sırtıma vurmalarıdır."