Emniyet'in ilk kadınları

Perşembe 09.09.2010
ABONE OL
Emniyet Genel Müdürlüğü ilginç bir kitap çalışmasına imza attı. Kuruluşundan itibaren teşkilatın farklı birimlerinde görev yapan ilk kadın polis memurları kitap haline getirildi. "Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Türk Polis Teşkilatı'nda İlk Kadın Görevliler" isimli eser emniyetin kütüphanesinde yerini aldı. Kitapta ilk kadın polis memurundan ilk emniyet müdürüne, ilk kadın narkotik polisinden trafik polisine, ilk bomba imha uzmanından ilk kadın polis şehide yer verildi. Kitap yaklaşık 1 yıllık bir çalışma sonucu ortaya çıkarıldı. Bunun için emniyetin arşivlerinde titiz ve uzun soluklu bir araştırma yapıldı. 335 sayfalık kitapta Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi'nde teşkilatta görevli 'ilk' kadın görevliler hem resmi hem de sivil olarak ele alındı. Kitapta kadın polislerin fotoğraflarına da yer verildi. Emniyet kayıtlarına göre Osmanlı döneminden Cumhuriyetin ilanına kadar geçen sürede teşkilatta göreve başlayan ilk kadın polis memuru Saniye Hanım. Saniye Hanım 1918 yılında telefon ve kitabet polisi olarak Bursa'da göreve başlamış. 6 yıl bu görevi sürdüren Saniye Hanım ardından istifa ederek teşkilattan ayrılmış. Kitaptaki bilgilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın polis memuru ise Fatma Rabia Efeyurt. Efeyurt 1933 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde göreve başlamış. 16 lira maaşla göreve başlayan Efeyurt şu anki adıyla emniyetin güvenlik ve terör şubelerinde görev almış. Efeyurt üç takdirname alarak 1960 yılında emekliye ayrılmış.

İLK ŞEHİT PUSUYA
Terör örgütlerinin saldırısı sonucu şehit düşen ilk kadın polis memuru Mürüvet Akpınar. Akpınar mesleğe 1979'da İstanbul'da 1984'te, o zamanki adıyla Siyasi Şube'ye ataması yapılınca terör örgütleriyle mücadele etmiş. Ancak iki polis ile birlikte 1992'de Zeytinburnu'nda kurulan pusuda, çapraz ateş altında şehit düşmüş.

ÖZEL TİMCİ EMİNE
Türkiye'nin ilk kadın Özel Tim'cisi yani özel harekat polisi ise Emine Yenikalaycı. Emniyet teşkilatının en çetin, en zor görevlerinden biri olan özel tim, zorlu bir eğitimi, çelik gibi bir iradeyi gerektiyor. İşte bu zor göreve Ankara'da başlayan Emine Yenikalaycı şu an Kahramanmaraş'ta başkomiser olarak görev yapıyor.

TAKDİRNAMELİ 'ÇEVİK' POLİS
Kitapta çevik kuvvette görevli ilk kadın polis de unutulmamış. Bu unvanı alan ilk kişi Konyalı Şaziye Ömrüuzun. 1994'te mesleğe başlayan Ömrüuzun 4 yıl sonra Ankara Emniyeti çevik kuvvet şube müdürlüğüne atanmış. Ömrüuzun bu görevde iken 1 Mayıs olaylarında gösterdiği üstün gayretler neticesinde takdirname almış.

BOMBA İMHASI ONA SORULDU
Emniyetin arşivlerine dayanarak kitapta yer alan bilgilere göre Türkiye'nin ilk kadın bomba imha uzmanı polisi ise Tülay Uçar. 1992 yılında polis olan Uçar, 1996 yılında katıldığı kurs sonucu Türkiye'nin ilk kadın bomba imha uzmanı olmuş. Uçar görev yaptığı illerde çok sayıda şüpheli paket ve bulunan bombayı imha etmeyi başarmış.