Boykot baskısına polis baskını

Van’da halk oylamasını boykot etmeleri ve Pazar günü sandığa gitmemeleri için vatandaşlara baskı kurdukları iddiasıyla 19 kişi, İstanbul’da 29 kişi, Batman’da 12 kişi göz altına alındı.

Cumartesi 11.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 11.09.2010 18:17
ABONE OL
''HALK OYLAMASINI BOYKOT EDİN'' DİYE TEHDİT ETTİLER

Van'da ''halk oylamasını boykot edin'' diyerek vatandaşları tehdit ettiği iddia edilen 19 kişi, gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, yarın yapılacak halk oylaması öncesinde aralarında Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) yöneticilerinin de bulunduğu kişilerce vatandaşlara baskı yapıldığı bilgisine ulaşan Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, kent merkezindeki çeşitli mahallelerde çalışma başlattı.

Çalışmalar kapsamında vatandaşları, ''halk oylamasını boykot edin'' diyerek tehdit ettiği belirlenen kişilere ait adreslere, sabah saatlerinde eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Operasyonda, aralarında BDP'li bazı yöneticilerin de bulunduğu 19 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan zanlıların, emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edileceği bildirildi.
Soruşturma sürdürülüyor.

İSTANBUL'DA TERÖR ÖRGÜTÜ OPERASYONLARI

İstanbul'da, anayasa değişikliklerine ilişkin yarın yapılacak referanduma katılımı önlemeye yönelik terör eylemi hazırlığı içinde oldukları öne sürülen 2 ayrı gruba yönelik düzenlenen operasyonlarda 29 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, sol görüşlü bir terör örgütü içerisinde faaliyet gösteren bazı kişilerin, referandumda okul önlerinde pankart asma, molotofkokteylli korsan gösteri yapma, güvenli güçlerine karşı taşlı, sopalı, molotofkokteylli saldırı ve benzeri eylemler gerçekleştirerek kargaşa ortamı oluşturma, sözlü ve yazılı uyarılarda bulunarak vatandaşların referanduma katılmasını engelleme hazırlığı içinde oldukları belirlendi.

Bunun üzerine İstihbarat Şube Müdürlüğü ile koordineli olarak dün Sultangazi, Şişli, Bağcılar, Maltepe, Kartal ve Zeytinburnu ilçelerinde eş zamanlı olarak operasyon gerçekleştirildi.

14 kişinin gözaltına alındığı operasyonda, 3 adet 16'lık havai fişek, 3 meşale, 1 adet kurusıkı tabanca, maske, çok sayıda cam bilye, örgütsel yayın, doküman ve materyal ele geçirildi.

Yakalanan kişilerin, daha önce Sultangazi'de 3 baz istasyonunu tahrip etme, güvenlik güçlerine taşlı ve sopalı saldırıda bulunma, örgüt imzalı pankart asma, IMF ve Dünya Bankası toplantıları sırasında güvenlik güçlerine, iş yerlerine, çevrede bulunan araçlara taşlı ve sopalı saldırıda bulunma, Maltepe'de korsan gösteri yapma, güvenlik güçlerine molotofkokteylli ve havai fişekli saldırıda bulunma eylemlerine katıldıkları tespit edildi.

Yapılan planlı çalışmalar ve vatandaşlardan gelen ihbar ve şikayetler doğrultusunda bugün bölücü terör örgütüne yönelik Bağcılar, Başakşehir, Gaziosmanpaşa, Pendik ve Sultangazi ilçelerinde başka bir operasyon daha gerçekleştirildi.

Bu operasyonda da terör örgütünün talimatları doğrultusunda oy kullanacak vatandaşların referanduma katılmalarını tehdit ve baskı yoluyla engellemeye çalıştıkları iddia edilen 15 kişi yakalandı.

Söz konusu kişilerin evlerinde yapılan aramalarda, 1 adet 7,65 milimetre çapında tabanca, 8 adet fişek ve çok sayıda örgütsel yayın ele geçirildi.

BATMAN'DA GÖZALTINA ALINANLARIN SAYISI 13'E YÜKSELDİ

Batman'da yarın yapılacak halk oylamasının boykot edilmesi yönünde tehdit içerikli bildiri dağıtan 13 kişi yakalandı.

Alınan bilgiye göre, kent merkezinde bir vatandaşın, bazı şahısların yarın yapılacak halk oylamasının boykot edilmesi yönünde tehdit içerikli bildiri dağıttığı yönünde Batman Emniyet Müdürlüğü'ne e-posta yoluyla ihbarda bulunması üzerine başlatılan çalışmalarda, tehdit içeren bildiri dağıttıkları belirlenen Ş.T, E.E, V.T, M.S, İ.B, A.Ç, E.S, V.B, S.A, B.T, M.E.A, S.E. ve Ç.Y. gözaltına alındı.

Şahısların evlerine yapılan aramalarda çok sayıda hakkında toplama kararı bulunan yasak yayın, örgütsel dokümanlar ile operasyon sırasında yakılarak imha edilmeye çalışılan tehdit amacıyla kullanılan bildiriler ele geçirildi.

Zanlıların polisteki sorgusunun ardından mahkemeye sevk edileceği belirtildi.

Batman Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, yarın yapılacak halk oylaması için gerekli önlemlerin alındığını belirterek, vatandaşların hiçbir engel ile karşılaşmadan, oylarını rahatlıkla kullanabileceklerini söylediler.