Başbakan'ın ilk açıklaması

Halk oylamasını değerlendiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye Ramazan Bayramı'nın ardından demokrasi bayramından da yüzünün akıyla çıkmıştır" dedi. Erdoğan, "Türkiye yakın geçmişiyle yüzleşme imkanı buldu. Hatıralarımız da tazelendi. Maksadı aşan beyanlar da oldu. Bütün bunları geride bırakmak durumundayız. Ben seçim sürecinde maksadı aşan ifadelerden mümkün olduğunca kaçındım. Ben bana yönelik ifadeler nedeniyle hakkımı helal ediyorum. Bu arada gerçekten ben de birilerini incittiysem özür diliyorum" açıklamasını yaptı.

Pazar 12.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Pazar 12.09.2010 21:32
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda yaptığı açıklamada, anayasa değişikliği paketine ilişkin halk oylamasının sonucunu değerlendirdi.

İşte Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

* Öncelikle milletimizin Ramazan Bayramını bir kez daha kutluyor, aziz milletimize en kalbi muhabbetlerimi sunuyorum. Türkiye, Ramazan Bayramının ardından demokrasi bayramından da yüzünün akıyla çıkmıştır.

* Halk oylamasından, anayasa değişikliğinin kabulü için gereken yüzde 50'inin üzerinde oy çıktı. Geçici sonuçlara göre Anayasa'nın 26 maddesinde yapılan düzenlemesinin yüzde 58'lik bir evet oyuyla kabul edildi.

* Türkiye çapında katılımın yüzde 77-78 aralığında oldu.

*'Halkımız takdir yetkisini kullanarak anayasa değişikliği paketini onaylamıştır. Bu sonucun ülkemize, milletimize ve bütün vatandaşlarımıza hayırlı olmasını Allah'tan temenni ediyorum. Öncelikle halk oylamasının ülke genelinde huzur ve esenlik içinde gerçekleşmesinden dolayı duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum.

*Türkiye demokrasi bayramından da yüzünün akıyla çıkmıştır.

*Türk milleti takdirini kullanarak Anayasa Paketi'ni onaylamıştır.

* Referandum sonucunun hayırlı olmasını diliyorum.

* Gösterilen demokratik olgunluk tüm dünyaya güzel bir mesaj olmuştur.

*İleri demokrasi ve hukukun üstünlüğü mücadelemizde tarihi eşik aşıldı.

* Kazanan demokrasimiz olmuştur.

* Demokrasiye olan güven bir kez daha ortaya çıkmıştır.

* Demokrasinin gücü, siyasetin gücü bugün kat ve kat artmıştır.

* Bugün evet diyenler de hayır diyenler de kazanmıştır.

* Her bir vatan evladı bu akşam büyük bir kazanç içindedir.

* Kaybeden darbeci anlayış olmuştur.

* Değişimin getireceklerine direnen anlayış kaybetmiştir.

* Darbecilerin hevesleri bu sonuçlar kursaklarında kalacaktır.

* Evet kararı milletimizin demokrasi özleminin bir neticesi.

* Türkiye karanlıktan aydınlığa çıkıyor.

* Kalbinin sesini dinleyen vatandaşlarımı kutluyorum.

*Tehditlere aldırmadan sandığa giden vatandaşlarımı kutluyorum.

* Destek veren CHP'li, MHP'li, BDP'li kardeşlerimi kutluyorum.

* Başından itibaren evet diyerek desteğini ortaya koyan SP'li kardeşlerimi kutluyorum.

* BBP'li kardeşlerimi kutluyorum. Hak Par'lı kardeşlerimi, ağımsız ülkücüleri, Kürt aydınlarını Devrimci Solcu İşçi Partilileri kutluyorum, liberalleri kutluyorum. Başından beri gönül veren AK Parti'li kardeşlerimi kutluyorum.

* TOBB'un yaptığı açıklama kendilerini kutluyorum. Hak İş'i, Memur Sen'i kutluyorum. Sivil toplum kuruluşlarını burada özellikle kutluyorum. Genç Sivilleri kutluyorum.

* Kampanya sürecinde büyük bir fedakarlıkla alın teri döken MYK, MKYK, tüm milletvekili arkadaşlarım, teşkilatlarımızı kutluyorum. Tüm sandık görevlilerimiz kutluyorum. Evet mitinglerinde büyük bir coşkuyla yüreklerini ortaya koyan, Ramazan ayına ve sıcağa rağmen bizi yalnız bırakmayan tüm vatandaşlarımı kutluyorum. Hele hele oy kullanabilmek için yurt dışından gelen kardeşlerimi kutluyorum.

* Okyanus ötesinden bu sürece destek veren tüm kardeşlerimi kutluyorum. Buradan okyanus ötesine mesajlar olduğpuna göre bizim de bu mesajı verenlere bir cevabımız olması lazım.

* Bu süreç içinde her türlü mahalle baskılarına aldırmadan her şeyini ortaya koyan sanat camiası içindekilere şükranlarımı sunuyorum. Sokak adını değiştirmeye varıncaya kadar baskılar yaptılar, herkese şükranlarımı sunuyorum.

*Sandığa giderek iradesinin yansıtan tüm vatandaşlarımı kutluyorum.

*Bu sonuç bizim sorumluluğumuzu artırmıştır.

*HSYK'nın meslekten çıkarma cezasına karşı yargıya başvuru hakkı doğdu.

*Ombudsmanlık kurumunu oluşturuyoruz.

* Yargıyı ideolojik bataktan kurtaracak sistemi başlattık.

*Artık katılımcı demokrasi var.

*Biz yarınların temelini sağlam atalım istiyoruz.

* Fişlenme dönemini sona erdirdik.

* Bu iyi bir başlangıç, bundan sonra daha çok çalışacağız.

*Yeni anayasa için yarın yetkili kurullarımızla görüşeceğiz.

* Kralların değil kuralların egemen olduğu bir Türkiye olsun istiyoruz.

* Kimse kimseye üstünlük iddiasında bulunmasın. Hele hele siyasetçi oturduğu koltukltan güç almasın, oturduğu koltuğa güç kazandırsın. Millete kaybettirecek eylem ve söylemlerden herkes kaçınsın.

* Türkiye yakın geçmişiyle yüzleşme imkanı buldu. Hatıralarımız da tazelendi. Maksadı aşan beyanlar da oldu. Bütün bunları geride bırakmak durumundayız.

* Ben seçim sürecinde maksadı aşan ifadelerden mümkün olduğunca kaçındım. Ben bana yönelik ifadeler nedeniyle hakkımı helal ediyorum. Bu arada gerçekten ben de birilerini incittiysem özür diliyorum.

* Artık geçmişe takılıp kalmadan ileri bakmak. Hele hele birinci derecede terör konusunda iktidarı ile muhalefeti ile mücade etmeliyiz. Yeni bir anlayışla ülkemizin menfaati için işbirliği yapmaya davet ediyorum.

* 12 Eylül 2010 tarihi milat... Büyük kapı açılmıştır. İnşallah ardına kadar açılacaktır. Bu ülkenin huzuru için yeni bir şafak söktü. Bu yola aşkla, heyecanla koşmaya devam edeceğiz. Şimdi Türkiye'nin tıkanan yollarını aşmak için daha çok imkana sahibiz. Bu aziz millet için daha çok azim ve gayret gösterme sevdasındayız.

* 12 dev adam finali kazanırsa 3.bayramı yaşarız.