Demokrasinin dönüm günü

49 milyon 446 bin 369 seçmen anayasada değişiklik yapan yasanın oylanması için bugün sandık başına gidecek. TC kimlik nosu olan belgelerle oy kullanılmasından sonra parmak boyanmayacak

Pazar 12.09.2010
Son Güncelleme: Pazar 12.09.2010
ABONE OL
Türk seçmeni , 5982 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un halk oylaması için bugün sandık başına gidecek. 49 milyon 446 bin 369 seçmen, 151 bin 546 sandıkta, seçmen bilgi kağıtları ve üzerinde TC vatandaşlık numarası bulunan geçerli kimlik belgeleriyle oyunu verecek.

EN ÇOK İSTANBUL

Oylamada en fazla seçmen 8 milyon 829 bin 393 kişi ile İstanbul'da yer alıyor. Ankara'da, 3 milyon 237 bin 446 kişi ve İzmir'de de 2 milyon 794 bin 729 kişi oy kullanacak. En az seçmen de 49 bin 675 kişi ile Bayburt'ta olacak. Referandumda oy kullanacak kadın seçmen sayısı ise erkek seçmenden daha fazla olacak. Seçmenlerin 24 milyon 385 bin 321'ini erkekler, 25 milyon 60 bin 948'ini de kadınlar oluşturuyor. Hesaplamalara göre, her sandıkta 400-420 seçmen oy kullanabilecek. Yurtdışındaki seçmen sayısı ise toplam 2 milyon 556 bin 33'ü buluyor. Bunların 1 milyon 351 bin 83'ünü erkek, 1 milyon 204 bin 501'ini de kadınlar oluşturuyor.

TC NUMARASI

TC kimlik numarası nüfus cüzdanı üzerinde olmayan vatandaşlar da nüfus idaresinden alınacak, TC kimlik numarasını taşıyan mühürlü ve imzalı nüfus kayıt örneğinin aslını Sandık Kurulu Başkanlarına nüfus cüzdanı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, avukatlık kimlik belgesi gibi belgelerle birlikte ibraz etmesi halinde oylarını kullanabilecek. Seçmen bilgi kağıdı bulunmayıp kütüğe kayıtlı olanlar, ibraz edecekleri kimlik belgeleriyle oy verebilecekler. Parmak boyasının kullanılmayacağı referandumda seçmenler, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) ''www.ysk.gov.tr'' internet sitesinden de hangi sandıkta oy kullanacaklarını öğrenebilecek. Seçmen kütüğünde ve sandık listesinde kaydı ve oy kullanma yeterliği bulunduğu halde halk oylamasına, hukuki veya fiili mazereti olmaksızın katılmayanlar, ilçe seçim kurulu başkanı tarafından para cezasıyla cezalandırılacak.

TERCİH MÜHRÜ

Halk oylamasında, beyaz renk üzerine ''Evet'', kahverengi üzerinde ''Hayır'' ibareleri bulunan iki ayrı renkten oluşan birleşik oy pusulası kullanılacak. Oylamaya katılanlar, üzerinde ''tercih'' yazılı mührü birleşik oy pusulasında tercih ettiği kısmın üzerine basarak oyunu verecek. İl ve ilçe seçim kurulları yeterli ''tercih'' mührü olmaması durumunda ''evet'' mührünü kullandırabilecekler.

YARIDAN ÇOĞU

Halk oylaması sonrası sandık, ilçe ve il seçim kurullarınca düzenlenecek tutanaklarda; sandık listesinde kayıtlı olanların sayısı, halk oylamasına katılanların sayısı, geçerli olan oyların sayısı, geçerli olmayan oyların sayısı, anayasa değişikliğine ''Evet'' oyu, ''Hayır'' oyu verenlerin sayısı ayrı ayrı gösterilecek. Yüksek Seçim Kurulu, İl Seçim Kurullarından gelen sonuçları birleştirerek ilan edecek. Yasaya göre, halk oylamasına katılım oranıyla ilgili herhangi bir düzenleme bulunmuyor. Oylama sonucu geçerli oyların yarısından çoğu ''Evet'' ise Anayasa değişikliği Türk milleti tarafından kabul edilmiş sayılacak.

OYLAMA SAATLERİ

Halk oylamasıyla ilgili gümrük kapılarında oy verme işlemi, 3 Ağustos 2010 Salı günü başladı. Gürbulak, Sarp, Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli, Esendere, Cilvegözü, Yayladağı, Dilucu, Dereköy, Öncüpınar, Nusaybin, Akçakale, Habur kara yolları ile Şakirpaşa, Esenboğa, Antalya, Gaziantep, Atatürk, Sabiha Gökçen, Adnan Menderes, Erkilet, Bodrum, Dalaman havalimanları ve Taşucu Deniz Limanı gümrük kapılarında oy verme işlemi bugün saat 17.00'de sona erecek. Oylama, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde 07.00- 16.00, diğer illerde 08.00-17.00 saatleri arasında olacak. Yüksek Seçim Kurulunca belirlenen oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler varsa, sandık kurulu başkanı bunları saydıktan sonra sıra ile oylarını kullanmalarına izin verecek.

CEZAEVLERİNDE

Ceza infaz kurumları ve tutukevinde oy verme saat 08.00'de başlayacak ve Yüksek Seçim Kurulunca başka bir süre belirlenmemiş ise saat 17.00'de sona erecek. Ceza infaz kurumlarına, tek bir tutuklu bulunsa dahi sandık konulacak. Ancak, ne oy verdiği ortaya çıkacak sayıda az tutuklunun oy kullandığı sandıklardaki oylar yerinde açılmayıp, yakındaki bir sandıkta kullanılan oylar arasına karıştırılacak.

Referandumu nasıl takip edecekler?
AK PARTİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, oyunu İstanbul'da kullandıktan sonra öğlenden sonra Ankara'ya gelecek. Kabine üyeleri ve parti yönetimi de bölgelerinde oylarını kullandıktan sonra Ankara'ya dönerek parti genel merkezinde sonuçları bekleyecek. Oylama sonucuna göre Erdoğan'ın basın toplantısı yapacağı belirtiliyor.

CHP

Genel Merkez'de her ile direkt bağlı 85 telefonla seçim merkezi kuruldu. Genel Sekreter Önder Sav ve Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Suha Okay merkezde bulunurken, İstanbul'da oy kullanacak olan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu akşamüzeri Ankara'ya gidecek.

MHP

Genel Başkan Devlet Bahçeli, Ankara'da oyunu kullandıktan sonra sonuçları bir süre evinde izleyecek. Bahçeli'nin, sonuçlara göre parti genel merkezine gelmesi bekleniyor.

BDP

Genel Başkan Selahattin Demirtaş Diyarbakır'da milletvekilleri bölgelerinde sonuçları izleyecek.