'Yeterli değil ama olumlu'

Referandumda oy kullanamayan Kemal Kılıçdaroğlu, "Mücadeleye devam" dedi. CHP lideri, "Başbakan, uzlaşma kültürüne yönelir ve gereğini yaparsa yeni anayasa için görüşürüm" mesajı verdi

Pazartesi 13.09.2010
Son Güncelleme: Pazartesi 13.09.2010
ABONE OL
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim sonuçlarının kesinleşmesinden saatler sonra kameraların karşısına geçti. Referandumda oy kulanamayan Kılıçdaroğlu, "Biz üzerimize düşeni yaptık. Bundan sonra da mücadeleye devam edeceğiz" dedi. Oy kullanamadığı içini partililerden özür dileyen Kılıçdaroğlu, yeni anayasa için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin bazı koşullara bağlı olduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu, dün gece yarısı düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:


OYLAR BLOKE EDİLDİ:
Demokrasilerde nihai merci halktır. Ortaya çıkan sonucu saygı ile karşılıyoruz. Bu sonuçtan çıkarılacak dersler elbette vardır. Ancak şunu unutmamak gerekir ki halkın iradesinin serbestçe oluşması konusunda gerekli koşulların yaratılması gerekir. Oysa bu süreçte devlet olanakları, iktidar gücü ve baskıcı bir tutumla yurttaşların oyları bloke edilmiştir. İktidar demokrasi kültürü açısından iyi bir sınav veremedi.

KARŞISINA DİKİLMEYE DEVAM:
AKP iktidarı bu paket ile tamamen kendisine bağlı bir yargı yapılanması oluşturmak istiyor. CHP olarak biz bu yapının karşısına dikilmeye, mücadele etmeye ve uyarı görevimizi yapmaya devam edeceğiz. Yeterli bulmasam da yüzde 42 güzel bir sonuç. 'Hayır' için gösterdiğimiz çabayı herkes gördü. Oy oranlarını partilere bağlamamak gerekir. Çünkü evet de hayır da isteyen birden çok parti vardı.

İSTİFA YOK MÜCADELEYE DEVAM:
İstifa edeceğim tamamen spekülasyon. Kadromuzda değişim olmayacak, kararlılıkla mücadelemize devam edeceğiz. Gelecek seçim için elbette bir iktidar umudu taşıyoruz.

ANAYASADA UZLAŞMAYA KATKI VERİRİZ:
Başbakan sonuçları değerlendirdiği konuşmasında yeni anayasa için uzlaşma arayacağını ifade ediyor. Eğer gerçekten uzlaşma kültürüne yönelir, bunu kabul eder ve gereğini yaparsa biz de destek verir ve elbette katkı koyarız. Türban konusunda ise benden ve bana oy veren vatandaşlardan özür dilemesini bekliyorum. Bunu yapmadan bu konuda masaya oturmam.

ERKEN SEÇİM AKP'YE BAĞLI:
Erken seçim konusundaki kararı, AKP parlamentoda verecek. Eğer erken seçime gidilirse biz şimdiden erken seçime de hazırız.