Değişim Amanos hattından başladı

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın, Mersin İl Temsilciliği'ni bölge başkanlığı düzeyine çıkarması ve Doğu ile Güneydoğu'daki kritik illerde personel sayısını 3 kat artırması gündemde

Çarşamba 15.09.2010
Son Güncelleme: Çarşamba 15.09.2010
ABONE OL
Terör örgütü PKK'nın Amanos'larda yoğunlaşması ve İskenderun'da dokuz askeri şehit eden saldırı ve Hatay Dörtyol'daki olayların ardından Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) bölgede ek önlemler almaya hazırlandığı öğrenildi. MİT Mersin İl Temsilciliğinin bölge başkanlığı seviyesine çıkarılması gündeme geldi. Mersin'in bölge başkanlığı düzeyine çıkarılmasıyla birlikte MİT'in bölgede bulunan personel yapısı ve sayısında da yeni bir düzenlemeye gideceği ifade ediliyor. MİT'in, ayrıca Doğu ve Güneydoğu'daki kritik illerdeki personel sayısını üç kat oranında artıracağı belirtildi. MİT yurtiçinde bölge başkanlığı şeklinde yapılanıyor. Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Erzurum, Diyarbakır, Batman, Trabzon, Konya, Erzincan, Bursa, Van gibi illerde bölge başkanlıkları bulunuyor.

İSKENDERUN MİLAT OLDU
MİT'in Akdeniz bölgesinde yeni bir düzenlemeye gitme kararının özelikle İskenderun saldırısı sonrasında gündeme geldiği öğrenildi. PKK'nın Amanos'larda yoğunlaşmaya başladığı ihbarının ardından 31 Mayıs'ta, Hatay'ın İskenderun ilçesindeki Deniz Üs Komutanlığı'na bağlı İkmal Birliği'ne teröristlerce önce roketatarlı, ardından uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlenmişti. Saldırıda dokuz asker şehit olmuştu. İskenderun saldırısından sona, Temmuz ayı sonunda İskenderun körfezi bu kez de yükselen toplumsal tansiyonla gündeme gelmişti. Hatay Dörtyol'da 4 polis memuru şehit edilmiş, ardından kentte çıkan olaylarda sokaklar karışmıştı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay Dörtyol'da çıkan olaylarla ilgili "olay göründüğü gibi yalın değil" diyerek provokasyona ve kirli bağlantılara işaret etmişti.

ENERJİ GEÇİŞ YOLU
İskenderun'un da içinde olduğu bölgenin bir diğer özelliği enerji nakil hatlarının buluşma noktası olması. Mersin ve İskenderun arasında bulunan Ceyhan'da günde 1 milyon varil petrol nakleden Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı, günde 465 bin varil petrol nakleden Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattı dünya piyasasına açılıyor. Samsun-Ceyhan petrol boru hattının da Ceyhan'a aktarılması planlanırken bölgede kurulacak rafineri projeleriyle getirilen petrolün işlenmesi ve bölgenin enerji marketi olması düşünülüyor. Bu arada Mersin ve İskenderun limanları geçtiğimiz haftalarda da ABD'nin Irak'tan çekmeye hazırlandığı teknik cihazlarının geçiş güzergahı olarak dile getirilmişti.