PKK, eylemsizliği bir hafta uzattı

38 gündür ateşkes uygulayan PKK, bu süreci haftaya yeni bir açıklama yapıncaya kadar uzattığını duyurdu. BDP'liler "Bu adım barış için fırsat" dedi

Salı 21.09.2010
Son Güncelleme: Salı 21.09.2010
ABONE OL
Terör örgütü PKK, İmralı'da cezasını çeken Abdullah Öcalan'ın tavsiyesini dikkate alarak tek taraflı ilan ettiği ateşkesi uzattı. Dün sona eren eylemsizlik kararının gelecek hafta içinde yapılacak açıklamaya kadar uzatıldığı duyuruldu. Karar üzerine BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, "Bu adım kalıcı ateşkes için bir fırsat. Umudumuz silahsızlanma" dedi. PKK'nın şehir yapılanması KCK, Fırat Haber Ajansı aracılığıyla gelecek hafta yaşanan gelişmelerin değerlendirileceği bir açıklama yapacaklarını, bu açıklama yapılıncaya kadar eylemsizliğin geçerli olacağını açıkladı. Açıklamada şöyle denildi: "13 Ağustos'ta ilan ettiğimiz süreli eylemsizlik sürecinin, bugün (dün) son günüdür. Bu süreç, şiddetin eksik olmadığı ve oldukça gerilimli bir süreç olarak yaşanmıştır. Buna rağmen önemini korumaktadır. Bu çerçevede yaşanan bazı gelişmeleri ve yeni durumları değerlendirmek üzere önümüzdeki hafta içinde konu hakkında kararımızın açıklanması tarafımızdan uygun görülmüştür. Açıklama yapılana kadar eylemsizlik süreci geçerli olacaktır." Örgüt, geçtiğimiz hafta Hakkâri'de 9 sivil vatandaşın yaşamını yitirdiği terör saldırısıyla ilgilerinin bulunmadığını da tekrarlarken "Bu katliam HPG komutanlarından bazılarının ismi gündeme getirilerek üzerimize yıkılmak isteniyor" dedi.

'DEVLET DE ADIM ATMALI'
Öte yandan, PKK'nın eylemsizlik sürecini uzatması siyasiler tarafından şöyle değerlendirildi: BDP lideri Selahattin Demirtaş: Olumlu bir adım. Bunun sürekli eylemsizliğe dönüşmesi için devlet de bu kararı değerlendirmeli. Olumlu cevap vermeli. BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici: Bu süreç bir fırsat. Bu süreci kalıcı yapmak gerekiyor. Hükümet de bu çabayı görmeli. Silahsızlanma umudumuzdur. Ama bu kendiliğinden gerçekleşemez. Tek taraftan fedakârlık beklemek doğru değil. Bu süreci baltalamak isteyenler var. Hakkâri olayı da bunun bir örneği. Sayın Başbakan bu olayın faillerini ortaya çıkarmalı. Sayın Başbakan, bu olayı açığa çıkarıp, Kürt sorununu çözeceğim derse biz Kürt siyasetçileri de kanı durdurma adına fedakârlığa hazırız. Söz veriyoruz." BDP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis: Hükümet uzatılan bu barış eline karşı operasyonları durdurma kararını açıklamalı. Çözüm için müzakere başlatılmalı. Adalet Bakanı, BDP ile görüşme konusunda 'iptal değil erteleme' dedi. Barış istiyorlarsa kısa zamanda bu görüşmeyi gerçekleştirmek zorundalar.

'BDP İLE GÖRÜŞÜLSÜN'
AK Partili bazı bölge milletvekilleri de PKK'nın silahsızlanması için uygun koşulların yaratılması gerektiğini belirterek, BDP ile görüşmenin en kısa sürede gerçekleşmesi gerektiğini ifade ettiler. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de "Artık silahla insanların kendini ifade etme zamanı geçmiştir. Şu güne uzattım bu güne uzattım... Artık şiddetle problem çözme anlayışından kaçınılmalıdır. Siyasi söylemle BDP başından beri PKK'nın siyasi söylemini dile getiriyor. Bir hafta sonra ne olacak? Silahlar tamamen susmalı."