Selzedeleri sünnet edip Türk usulü para taktılar

Pakistan'da görev yapan Sağlık Bakanlığı ekipleri, ailelerin isteği üzerine sahra hastanelerinde günde 20 çocuğu sünnet ediyor. Doktor Türkay Esin, "Para takınca şaşıran çocuklar, sonra mutlu oldu" diyor

Salı 21.09.2010
ABONE OL
Sağlık Bakanlığı'nın Ulusal Medikal Ekipleri (UMKE) Pakistan'da iki kentte faaliyet gösteriyor, günde ortalama 400 hastayı tedavi ediyor. Ekipler sahra hastanelerinde sünnet de yapıyor. Doktorlar, sünnet olan çocuklara, moral bulsunlar diye para da takıyor.

BİR AYDA 12 BİN HASTA

UMKE Ekipleri, Sind eyaletinin Kahirpur kentinde, 20 kişilik ekiple 3 ayrı noktada çalışıyor. Bir grup tiyatro binasında faaliyet gösterirken, diğer bir grup kurdukları sahra hastanesinde insanlara sağlık dağıtıyor. Diğer bir grup ise çadır kentleri geziyor. Bir ayda toplam 12 bin hastayı tedavi eden UMKE ekibi, felaketin daha ağır vurduğu Sind eyaletinin güney bölgelerinde de çalışmak istiyor. UMKE ekipleri, ailelerden gelen talep üzerine çocukları sünnet etmeye de başlamış. Doktorlar, bu çocuklara, Türkiye'de adet olduğu üzere para da takıyor. Aslında amaç, çocuklara biraz moral verebilmek. Aileler de bu durumdan çok memnun. Günde ortalama 20 çocuğu sünnet ettiklerini belirten Dr. Türkay Esin, "İlk sünneti yaptıktan sonra karar alarak çocuklara para takmaya başladık. Burada insanlar bir afete maruz kaldılar. Özellikle çocukların morale ihtiyacı var. Büyük bir şaşkınlıkla paraları alan çocukların biraz olsun sevinmesi bizi de mutlu etti" diyor.

YARDIM HATTI OLUŞTU

Türkay Esin, durumu kötü olan aileleri tespit edip onlara da para yardımında bulunduklarını belirtiyor. Medyadan Pakistan'ın durumunu gören sağlık çalışanlarının para gönderdiğini söyleyen Türkay Esin, "Yardımları gerçek ihtiyaç sahiplerine dağıtıyoruz. Özellikle mobil ekibimiz sahaya çıktığında bu aileleri tespit ediyor. Böylece bu yardımlar gerçekten ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor" diye konuşuyor. UMKE'nin tiyatro binasında oluşturduğu hastanede çalışan Dr. Cemal Bulut ise, daha çok çocuk hastalarının olduğunu belirterek, "Hastalıkların başlıca kaynağı temiz içme suyunun olmaması. Çevrede bulunan suları içen çocuklar ishal ve ateşli ishal şikayetiyle geliyorlar. Sıtma vakalarına da rastlıyoruz" diyor. Sahra hastanesinde görev yapan hemşire Mülkiye Okyay da, hasta kadınlarla yakından ilgileniyor.