Şehit ve gaziye küresel şefkat

Türkiye, terör mağdurlarına yönelik destek projesini küresel boyuta taşıyor. BM Güvenlik Konseyi'nin terör belgesine Türkiye sayesinde "pozitif ayrımcılık" önerisi ekleniyor

Çarşamba 22.09.2010
Son Güncelleme: Çarşamba 22.09.2010
ABONE OL
26 yıldır terörle mücadele eden Türkiye, küresel toplumu terör mağdurları için harekete geçiriyor. BM Güvenlik Konseyi'nde hazırlanan dört sayfalık terör kağıdına Türkiye'nin girişimiyle özel bir bölüm eklendi. Türkiye'de terör mağduru şehit ve gazi yakınları için uygulanan sosyal yardım ve dayanışma sisteminin bir benzeri uluslararası düzeye taşınacak. Türkiye'nin önerisi, Başkanlık Konseyi açıklaması olarak beş daimi ve 10 geçici üyenin onayına sunulan belge sessizlik sürecinde oybirliği ile kabul edildi. Belge resmen 27 Eylül'de yürürlüğe girecek. Böylece evrensel bir terör tanımı olmamasına rağmen ilk defa terör mağdurlarına ve ailelerine ilgili ülkelerin desteği sağlanacak. Küresel toplum terör mağdurlarına pozitif ayrımcılık konusunda teşvik edilecek. Ülke bazında iyi uygulama örnekleri yaygınlaştırılacak. Örneğin bir terör saldırısında hayatını kaybedenlerin eş ve çocuklarına geri kalan yaşamlarını sürdürebilmeleri için ek sosyal güvenlik imkanı getirilecek. İş bulmada kolaylık, eğitim bursu, sosyal konut tahsisi gibi projeler ve bunların finansmanı için ayrı bütçeler oluşturulması diğer ülkelere de önerilecek. Türkiye ayrıca BM'de uzun süre sonra ilk kez "Barış" konulu bir toplantı yapılmasına öncülük edecek. Toplantıya Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlık edecek. Türkiye'nin önerdiği yeni kavram kağıdında değişen uluslararası güvenlik ortamına anında tepki verilmesi öngörülüyor. Bu amaçla önleyici diplomasi- barışın tesisi ve barışı koruma kavramları temel kabul ediliyor. Önleyici diplomaside arabuluculuk gibi formülünün etkinleştirilmesi hedefleniyor. Güvenlik bir bütün olarak ele alınıyor ve sadece askeri değil enerji, su gibi kavramları da kapsayan kalkınma faktörü dikkate alınıyor. Çatışmanın esas sebeplerine inilerek Konsey'in asli sorumluluğu olan barışı tesis konusunda yeni ve güçlü bir ortaklık inşa ediliyor.

MAĞDURLARA DESTEK

BM bünyesinde gerçekleştirilecek "terör" konulu toplantıya ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başkanlık edecek. Dünya ortak bir terör kavramına ulaşmayacak, terör örgütleri tek tek sıralanmayacak. Ancak ilk defa terör mağdurlarına ve ailelerine destek sağlanması ve sahiplenilmesi benimsenecek. Terörle mücadele için finansal kaynakların akışının önlenmesi, uluslararası işbirliği, kültür çatışması, sınır güvenliği, kurtarılmış bölge konusunda işbirliği hedeflenecek. Dini, etnik ve kültürel farklılıklara dayanarak terörün mazur gösterilemeyeceği belirtilecek. 11 Eylül'ün ardından alınan 1267 nolu karar ile sadece Taliban ve El Kaide'ye karşı yaptırımı benimseyen BM medeniyetler ittifakını teröre karşı etkin bir yöntem olarak benimseyecek. Teröre karşı adli yardımlaşma hızlandırılacak.