"12 Eylül'den aklanmak istiyorum"

12 Eylül'de Erzurum Askeri Cezaevi'nin müdürü olan emekli asker Tufan Güneş, savcılığa başvurarak o süreçte suç işleyip işlemediğinin soruşturulmasını istedi. Güneş, kendisi gibi olanların da yargılanması gerektiğini söyledi

Perşembe 23.09.2010
Son Güncelleme: Perşembe 23.09.2010
ABONE OL
12 Eylül 1980 askeri darbesi sırasında yüzbaşı rütbesiyle Ağrı, Kars ve Artvin'in de bağlı olduğu Erzurum Askeri Cezaevi'nin müdürü olan Bektaş Tufan Güneş, "1980 dönemindeki uygulamaları ve icraatları nedeniyle suç işleyip işlemediğinin soruşturulması" için İzmir Karşıyaka Cumhuriyet Savcılığı'na başvurdu. Kıbrıs Gazisi de olan Güneş, cezaevinde görevli olduğu sürede işkence yapılmasına izin vermediğini belirttiği dilekçede, "12 Eylül 1980 döneminde cezaevi müdürü olarak görev yaptım ve bir uygulayıcı olarak çeşitli tasarruflarda bulundum. 1982 Anayasası'nın kaldırılan geçici 15'inci maddesinin 2'nci fıkrası kapsamında bulunmam nedeniyle, yüzde 58 'Evet" oyuyla yansıyan halk iradesine ve yaratılan beklentiye duyarlı olarak; kendi özgür irademle yargı huzuruna çıkmak ve hesap vermek istiyorum" dedi.
'UYGULAYICILAR DA YARGILANSIN'

Başvurusunu SABAH'a değerlendiren Güneş, sadece darbe yapanlardan değil uygulayıcılardan da hesap sorulması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: " Evren darbeyi yaparken, 'Sen bu adamlara işkence yapacaksın' emri mi verdi de, uygulayıcılar işkence ve kötü muamele yaptı? Yoksa durumdan kendilerine vazife çıkartıp, sadist duygularla mı bunu yaptılar? Darbenin en büyük günahkarları biz uygulayıcılarız. Ben görevim süresince hukuka uydum. Ancak toplumda akla hemen 'işkence ve kötü muamele' geliyor. Bu nedenle ben de zan altındayım ve aklanmak istiyorum. " İşkencenin emniyette ve başka birimlerde de yapıldığını söyleyen Güneş, "Hukuk ve insanlık dışı uygulamalar karşısında, günün şartlarına göre hareket edemediğim için, kurmaylık hayali kurarken, 32 yaşında istifa etmek zorunda kaldım. 12 Eylül kaderimi değiştirdi" dedi.