Kazadan PKK kuryesi çıktı

Uşak'ta Susurluk gibi bir trafik kazası oldu. Bu kez kamyonla çarpışan araçtan PKK'ya ait 5.5 kilo patlayıcı ve krokiler çıktı. Ölen sürücünün de PKK kuryesi olduğu belirlendi

Perşembe 23.09.2010
Son Güncelleme: Perşembe 23.09.2010
ABONE OL
Uşak'ta hatalı sollama sonucu kamyonla çarpışan otomobilde, patlamaya hazır düzenekli A4 ve C4 tipi 5 kilo 400 gram patlayıcı ile bomba yapım krokileri bulundu. Ölen sürücü Faik Yorgun'un (31) PKK kuryesi olduğu, PKK'lılardan aldığı patlayıcı ve krokileri sansasyonel eylemler için İzmir'e götürdüğü belirlendi. Hakkâri'den yola çıkan Faik Yorgun'un kullandığı 65 NS 309 plakalı araç önceki gün saat 13.30'da Banaz-Afyonkarahisar karayolunun 45. kilometresinde hatalı sollama sonucu karşı yönden gelen Veysel Devebacak'ın kullandığı kamyonla çarpıştı. Otomobil sürücüsü Yorgun olay yerinde öldü. Yan yatan kalorifer peteği yüklü kamyonun sürücüsü Veysel Devebacak da hafif yaralandı. Kazadan sonra yapılan incelemede Hakkâri'nin Yüksekova İlçesi'nde oturan, evli ve 2 çocuk babası Faik Yorgun'un insan kaçakçılığından sabıkası bulunduğu ve arandığı belirlendi. Cebinden de örgütsel doküman çıktı. Bunun üzerine terörle mücadele ekipleri, jandarma ve savcının gözetiminde özel eğitimli köpeklerle araçta detaylı bir arama yaptı. Yaklaşık iki saat süren arama sonucunda aracın arkasındaki gizli bir bölmede, 5 eşit parçaya bölünmüş ve patlamaya hazır elektrik düzenekleri bulunan A4 ve C4 tipi 5 kilo 400 gram patlayıcı ile bomba yapım krokileri ele geçirildi. Polis ve jandarma ekipleri, Yorgun'un, PKK'lılardan aldığı patlayıcı ve krokileri sansasyonel eylemlerde kullanılmak üzere İzmir'e götürdüğü üzerinde yoğunlaştı. Van'daki güvenlik önlemleri nedeniyle Yüksekova'dan sonra Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi güzergahını kullandığı belirlenen Yorgun'un, insan kaçakçılığı yaptığı için sınırlardan geçişler sırasında PKK'lı teröristlerle yakın ilişki içine girdiği sanılıyor. Yorgun'un cesedi morga kaldırılırken üzerinde bulunan cep telefonu kartları ve hafıza kartlarının da incelenmek üzere Ankara'daki Jandarma Kriminal Daire Başkanlığına gönderildiği öğrenildi. Kaza yapan otomobilin Yorgun'a ait olduğu ve 15 gün önce satın alındığı bildirildi.

KAMYONCU SERBEST

Ayakta tedavisi yapıldıktan sonra Banaz Jandarma Komutanlığında gözaltında tutulan kamyoncu Veysel Devebacak ise çıkarıldığı nöbetçi mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Devebacak, gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı. Olayın ardından Uşak Valisi Özdemir Çakacak başkanlığında güvenlik toplantısı düzenlendi. Vali Çakacak, soruşturmanın salahiyeti açısından açıklama yapılmayacağını, soruşturmanın ardından detaylı bilgi verileceğini söyledi.

SUSURLUK KAZASI...
Balıkesir'in Susurluk İlçesi'nde 3 Kasım 1996'da saat 19.30 sıralarında meydana gelen kazada, Polis Müdürü Hüseyin Kocadağ'ın kullandığı Mercedes, Hasan Gökçe'nin kullandığı kamyonla çarpışmıştı. Kocadağ'la birlikte araçta bulunan Mehmet Özbay sahte kimlikli katliam zanlısı eski ülkücü Abdullah Çatlı ile sevgilisi Gonca Us ölürken, DYP Şanlıurfa milletvekili Sedat Edip Bucak ağır yaralı kurtuldu. Kaza ile "devlet- siyasetmafya" üçgenindeki ilişkiler ortaya çıktı.