'Uyandırmak için cesedini dişliyordu'

Mayınlara annesini ve bacaklarını veren Zeynep bebek, öldüğünden habersiz olduğu annesini, uyuyor diye dişleyerek uyandırmaya çalışmış

Perşembe 23.09.2010
Son Güncelleme: Perşembe 23.09.2010
ABONE OL
Hakkâri'nin Geçitli Köyü yakınındaki mayınlı saldırıdan sağ kurtulan Berivan D.'nin anlattıkları, yürekleri bir kez daha dağladı. Küçük Berivan, birinci yaş gününe tedavi gördüğü Malatya'daki hastanede giren Zeynep bebeğin, uyuduğunu zannettiği annesini uyandırmak için cesedini dişlediğini söyledi. Berivan D., saldırının gerçekleştiği sırada minibüsün arka koltuğunda, bacaklarından yaralanan Zeynep K. ile birlikte bulunuyordu. Patlamada annesi ve babaannesi ölen Berivan, herkesin araçtan fırladığını gözyaşları içinde anlatarak, "Annem, 'Yardım et' diye bağırıyordu. Annemin bacağı kopmuştu. Daha sonra yerde yatan bir kadın gördüm, küçük çocuk (Zeynep) annesini yanaklarından ve boğazından ısırarak uyandırmaya çalışıyordu, ama annesi ölmüştü." Tanık olduğu acılara küçük yüreği isyan eden Berivan, "Bunu nasıl yaptılar? Nasıl kıydılar?" sözleriyle dile getiriyor duygularını. Annesinin ölümüne tanıklık eden küçük Berivan, "Kalabalıkta annemi öpmeye çalıştım ama izin vermediler. Annem ambulansa getirilene kadar yaşıyordu" diye anlatıyor acısını. Acıların en büyüğüyle baş edebilmek için ölen annesine söz veriyor Berivan: "Annem, böyle olaylar yaşanmasın diye çocukları eğitmemi, öğretmen olmamı istiyordu. Ablamla birlikte artık kardeşlerimize biz bakacağız."

PEKKAN: TERÖR ARTIK BİTSİN
Öte yandan Zeynep Bebek'in babası Hamit Kurt, saldırıda yaralanan kızını dün ilk kez gördü. Acılı baba, uzun süre kızının yanından ayrılamadı. Zeynep bebeğin ziyaretçileri arasında Ajda Pekkan da vardı. Pekkan, dün Malatya'ya giderek Zeynep bebeği, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde ziyaret etti. "Terör ve şiddet artık bitsin" diyen sanatçı, gözyaşlarına hakim olamadı. Ziyaretten çok etkilendiğini söyleyen Pekkan, "Zeynep, her şeyin farkında. Yürüyeceğini öğrendiğim için çok mutluyum. Zeynep'in doğum gününü o yürümeye başladığında kutlayacağız" dedi.