Cumhurbaşkanı Gül yurda döndü

Pazar 26.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Pazar 26.09.2010 18:47
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, medyada yer alan "Terör örgütü mensuplarının 'çatışmasızlık kararı' gereğince Türkiye'nin dışına çıktıkları yönündeki haberlerin sorulması üzerine, "Topraklarımız üzerinde hiçbir terörist faaliyete izin vermeyiz. Bunu anlamışlarsa, bu iyi bir gelişme" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD temaslarının ardından yurda döndü. Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde basın toplantısı düzenleyen Gül, Türkiye'nin dönem başkanlığı'nı yürüttüğü BM Güvenlik Konseyi çerçevesinde yapılan faaliyetler ve temaslar hakkında bilgi verdi. Türkiye'nin dönem başkanlığına BM Genel Kurulu'nun denk geldiğini ve Genel Kurul görüşmelerine BM üyesi devletlerin tamamının katıldığını vurguladı. BM Genel Kurulu görüşmeleri çerçevesinde 21 görüşme gerçekleştirdiğini ve bu görüşmeler çerçevesinde Türkiye'nin uluslararası ve bölgesel konulardaki tavrını muhataplarına aktarma ve anlatma fırsatı bulduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Gazetecilerin, medyada yer alan "PKK terör örgütü üyelerinin eylemsizlik kararı doğrultusunda Türkiye topraklarının dışına doğru yönelidiği" yönündeki haberlerin sorulması üzerine Gül, uzun bir uçak yolculuğunun ardından Türkiye'ye yeni geldiğini ve gündemdeki konular hakkında fazla bir bilgisi olmadığını aktardı. Gül, "Ama topraklarımız üzerinde hiçbir illegal faaliyete, terörist faaliyete, devletin güvelik güçleri dışında hiç kimsenin silah taşımasına müsaade etmeyiz. Bunu anlamışlarsa bu iyi bir gelişme." cevabını verdi.