İsrail'den son dakika açıklaması

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Yahudi yerleşimi inşaatlarını durduran moratoryum konusunda Filistinlilerle anlaşma ihtimalinin 'yüzde 50' olduğunu söyledi.

Pazar 26.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Pazar 26.09.2010 14:03
ABONE OL
On aylık kısmi moratoryum bu gece sona eriyor. İsrail, Yahudi yerleşim birimi inşaatlarına yönelik 10 aylık moratoryumun uzatılması konusunda "tavize hazır" olduğunu açıkladı.

Yahudi yerleşim birimlerinde, yaklaşık yarım milyon kişi yaşıyor. Moratoryumun süresi bugün bitiyor.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama geçtiğimiz hafta, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, İsrail'e, bu süreyi uzatma çağrısında bulunmuştu.

Obama'nın çağrısı sonrası Fransız Haber Ajansı'na konuşan, İsrail hükümetinden üst düzey bir yetkili, "İsrail, tüm tarafların kabul edebileceği bir uzlaşmaya hazırdır" dedi. Ancak adının açıklanmasını istemeyen yetkili, Batı Şeria'daki yerleşim birimlerinde inşaatlerın tamamen durdurulamayacağının altını çizdi.

20 ay önce kesilen İsrail-Filistin görüşmeleri, bu ay başında Washington'da yeniden başlamıştı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Filistin Özerk Yönetimi lideri Mahmud Abbas, daha sonra Kahire ve Kudüs'te de bir araya gelmişlerdi. Görüşmeler Amerika Birleşik Devletleri'nin arabuluculuğunda sürüyor.

Gözlemciler, taraflar arasında yapıcı tartışmalar olduğunu ancak en temel konularda görüş ayrılıklarının hâlâ sürdüğünü söylüyor. İsrail, 10 ay önce durdurduğu Yahudi yerleşimleri inşaatlarını yeniden başlatabileceğini söylerken, Filistin Yönetimi bu durumda masadan çekilme tehdidinde bulunuyor. 1967'deki Altı Gün Savaşı'nda Batı Şeria ile Doğu Kudüs'ün İsrail tarafından işgal etmesinden bu yana kurulan 100'ü aşkın Yahudi yerleşim biriminde, yaklaşık yarım milyon kişi yaşıyor.