Kurtulmuş'un 'A' takımına kıskaç

Erbakan, SP GİK üyelerini 3 Ekim'de toplantıya çağırdı. Kurtulmuş'un kurmaylarını etkilemeyi hedefleyen Erbakan, Kurtulmuş'la birlikte hareket edilmemesini isteyecek

Pazartesi 27.09.2010
Son Güncelleme: Pazartesi 27.09.2010
ABONE OL
Milli Görüş'ün lideri eski başbakanlardan Necmettin Erbakan, Saadet Partisi'ndeki olası kopuşu önlemek için düğmeye bastı. SP lideri Numan Kurtulmuş'un 'A' takımı olarak nitelenen SP Genel İdare Kurulu (GİK) üyelerine çengel atan Erbakan, 3 Ekim'de bazı SP liderine yakın GİK üyelerini toplantıya çağırarak, Kurtulmuş'la birlikte hareket edilmemesini isteyecek. Kurtulmuş ise yakın çevresine AK Partiye katılacağı yönündeki spekülasyonlara "Yok öyle bir şey, gitseydim daha önce giderdim" yanıtı verdi. Kurtulmuş, hafta sonu GİK ve il başkanlarıyla yaptığı toplantıda, yoğun bir şekilde "Ayrılalım yeni parti kuralım" baskısıyla karşılaştı. GİK üyelerinin büyük bölümü bu hafta içinde Kurtulmuş'un basın toplantısıyla istifasını duyurmasını istiyor. Ancak, şimdilik istifaya sıcak bakmayan Kurtulmuş, 'beklegör' politikası uygulanmasının daha doğru olacağı görüşünde. Kurtulmuş'un yeni parti kurulmasına ilişkin görüşlere de, "Finansmanını sağlamak yaratmak zor" dediği belirtiliyor. Kurtulmuş, AK Partiye katılacağı yönündeki spekülasyonlara da nokta koydu. Yakın çevresinde bu yönde gelen sorulara açıklıkla yanıt veren Kurtulmuş, "Yok öyle bir şey. Katılsaydım daha önce katılırdım. AK Parti siyaseten farklı şeyleri savunuyor ben ise farklı şeyleri dile getiriyorum. Böyle bir planım yok" yanıtı verdiği öğrenildi. 2007 seçimleri öncesi Başbakan Erdoğan, Kurtulmuş'u AK Partiye davet etmişti. Kurtulmuş, 4- 5 arkadaşına da listelerde yer verilmesini isteyince Erdoğan'dan olumsuz yanıt almıştı.

HOCA'DAN DAVET

Olağanüstü kongre tartışmasında mahkeme kanalıyla ilk raundu kazanan Erbakan ise, Kurtulmuş'u yalnızlaştırmak için ikinci adımı attı. Erbakan, SP GİK üyelerini 3 Ekim'de toplantıya çağırdı. Kurtulmuş'un kurmaylarını etkilemeyi hedefleyen Erbakan, GİK üyelerine Kurtulmuş'la birlikte hareket edilmemesini isteyecek. Erbakan'ın "Sizleri affettik olur böyle şeyler, partinin, camianın bölünmesine fırsat vermeyin" uyarısında bulunacak.