4 doktor daha gözaltına alındı

Salı 28.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Salı 28.09.2010 18:51
ABONE OL
Batman'da eczane ve ilaç yolsuzluğu iddiaları üzerine 2008 yılında başlatılan incelemeler sonucunda hazırlanan müfettiş raporlarına istinaden operasyon başlatıldı. Operasyonda farklı illerden toplam 36 doktor gözaltına alındı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müfettişlerinin 2008 yılında yürüttüğü incelemenin ardından soruşturma başlatan Batman Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda Batman'da görev yapan 4 doktor daha gözaltına alındı. Böylece gözaltına alının doktor sayısı 36'ya çıktı.

Ankara, Van, Diyarbakır ve Batman'da düzenlenen operasyonlarda, ''kamu kurumunu zarara uğrattıkları'' iddiasıyla çeşitli hastanelerde görev yapan 32 doktor gözaltına alınmış ve zanlıların sorgulamalarına başlanmıştı.

Olayla ilgileri olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 32 doktor sağlık kontrollerinin yapılması için Batman Bölge Devlet Hastanesi'ne gönderildi. Batman Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Peker, operasyonların genişleyerek devam edeceğini söyleyerek, "2008-2009 yıllarında Batman'da yaşanan eczane ve ilaç yolsuzluğu kapsamında olayı araştırmak üzere Batman'a gelen müfettişlerin raporları doğrultusunda polis operasyon başlattı. Reçete yazan ve haksız kazanç sağlanmasında aracılık yaptıkları iddia edilen Batman'da 16 hekimi gözaltına aldık. 16 hekim ise Türkiye'nin değişik yerlerinde görev yaptıklarından onların ifadelerini de talimat yoluyla talep ettik.Operasyon kapsamında gözaltına alınan hekim sayısı 32'dir" dedi.