MHP'den yakın markaj

Salı 28.09.2010
Son Güncelleme: Salı 28.09.2010
ABONE OL
MHP lideri Devlet Bahçeli'nin yeni Anayasa konusunda partisinin MYK toplantısında kapıları kapatmamasının ardından, partinin görüşleri de netleşti. SABAH'a konuşan Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, MHP'nin konuya bakışını şöyle özetledi:
YENİ ANAYASA GEREKLİ Mİ?: "MHP 134 yıldır tartışılan 5 defa yenilenen değiştirilen 2 defa ihlal gören, 3 defa muhtıra verilen bu konunun çözümünü istiyor, yeni bir Anayasa yapılması gerektiğini 2007'den beri söylüyor. Hâlâ aynı kararlılıktayız."
KOMİSYONA ÜYE VERECEK Mİ ?: Toplumsal mutabakatın sağlanması anlamında gayret göstermeye devam edeceğiz. Meclis'te ve mümkünse parlamentodakileri de kapsayacak şekilde oluşturulacak komisyona üye vereceğiz.
ANAYASA İÇİN GÖRÜŞÜLÜR MÜ?: Bölünme tuzakları görmediğimiz sürece Anayasa için elbette görüşmeler yaparız. Ancak bölünme, ayrışma gibi tuzaklar hazırlanıyorsa tavrımız değişir.
MHP NASIL BİR ANAYASA İSTİYOR?: Kendimizin de bir Anayasa çalışması zaten var. MHP, bütün vatandaşlarımızın eşit vatandaşlık ilkesinden hareketle, evrensel demokrasilerin sunduğu, sağladığı tüm hak ve özgürlükleri vatandaşına sağlayan bir Anayasa istiyor. Tarihi olumlu-olumsuz tüm tecrübelerden yararlanarak, detaylarıyla tartışılmış ve herkes tarafından benimsenecek bir Anayasa'dan yanayız. MHP şu maddelerin değiştirilmesine karşı:
Devletin üniter yapısını bozacak değişiklikler,
Türk Milleti tanımını Anayasa'dan çıkaracak değişiklikler,
Cumhuriyetin temel niteliklerini bozacak, başkenti, bayrağı, resmi dili gibi özelliklerinde yapılacak değişiklikler,
Parlamenter demokrasiyi değiştirip, 'başkanlık' gibi farklı bir sistem getirecek değişiklikler
Yargı bağımsızlığını, hukukun üstünlüğünü zedeleyecek değişiklikler.