Baykal'dan 'yeni yol haritası'

Perşembe 30.09.2010
Son Güncelleme: Perşembe 30.09.2010
ABONE OL
Referandum sonrası Başkent'te sürpriz bir görüşme gerçekleşti. CHP'nin halef selef genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu ile Deniz Baykal dün TBMM'de bir araya geldi. 2 saat süren görüşme sonrası açıklama yapan taraflar görüşmeyi "olumlu" olarak değerlendirdi. Alınan bilgilere göre görüşmede ağırlıklı olarak Baykal konuştu, yeni tüzük kurultayı toplamasını ve partiyi kucaklayan bir Parti Meclisi oluşturmasını istedi. Baykal ayrıca başörtüsü başta olmak üzere son söylemlerle partinin ideolojinde sapma kaygısı ortaya çıktığı uyarısında bulundu. Baykal, Kılıçdaroğlu'na şu mesajları verdi :

'DAMGANI VUR'
Geliş koşulların farklı olabilir. Ama önünde büyük bir sorumluluk ve Türkiye'nin geleceği var. Parti yönetimine damganı vurursan hem lider olursun hem de Türkiye'nin geleceğinde önemli rol oynarsın.
Bugünkü yapıyla gitmiyor. İş yapmak mümkün değil. Bir yenilenmeye, tazelenmeye ihtiyaç var. Yeni sistemde herkesin bir sorumluluğu, uzmanlığı hem de bakanlık gibi kadrosu olacak. Gölge kabine gibi çalışacak.
Şu anda bütün koşullar senin lehine. Bu yapılacaksa bunu ancak sen yapabilirsin. Kamuoyunda sana yönelik büyük bir ilgi var. Benim şu olsun, bu olsun gibi bir dayatmam, bir diretmem söz konusu olamaz. Önder (Sav) de olsun, Hakkı (Suha Okay) da olsun ama başkaları da olsun.
Benim bir talebim yok, aday da değilim. Kuşkularım, sıkıntılarım, kaygılarım CHP ve en önemlisi de Türkiye için. Ben bugünü değil geleceği görüyorum. Gelecekte olabilecekleri şimdiden hayal edebiliyorum. Bu anlamda benim de hem partiye hem ülkeye karşı sorumluluklarım olduğunu düşünüyorum.
Bizim partimiz AKP hükümetine karşı oy vermeyenlerin de güvenini kazanmış, bir fren olarak görülmüş. Partililerimizde, bize oy verenlerde son dönemdeki politikalarda, söylemlerde ideolojik sapma kaygısı doğdu. Bu korkunç bir şey.

'SEÇİME ODAKLANALIM'
Baykal'ı dinleyen Kılıçdaroğlu ise daha demokratik bir tüzüğü kendisinin de istediğini söyledi. Seçime kısa bir süre kaldığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, bütünüyle yapılacak seçime odaklanmalarının doğru olacağını kaydetti. CHP'nin laiklik konusundaki anlayışının bilindiğini dile getiren Kılıçdaroğlu "Bu konuda kimsenin tereddütü olmasın. Laikliğin en öndeki savunucusu biziz" dedi. Kılıçdaroğlu partide ayrıştırma olmayacağını vurgulayarak "Partiyi bölerek küçültme değil birleştirip bütünleştirerek büyültme amacındayız" diye konuştu.