Kaza geçiren askere 3 yıl tazminat geliyor

Trafik kazası geçirip mağdur olan er-erbaş ve yedek subaylara 36 ay boyunca tazminat verilmesini öngören kanun teklifi hazırlandı

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazar 05.12.2010 ABONE OL
Vatani görevini yaparken trafik kazası geçirip mağdur olan er-erbaş ve yedek subaylara tazminat verilecek. Bugünkü rakamlara göre, 3 yıl süreyle, erat yaklaşık 1.200, yedek subaylar ise 1.600 lira maaş alacak. AK Parti Bolu Milletvekili Fatih Metin ve arkadaşlarınca hazırlanan kanun teklifi, Askerlik Kanunu'nda da değişiklikler getiriyor. Vatani görevi yaparken trafik kazası geçiren ve uzun süre tedavi görmek zorunda kalan ya da malullük aylığı bağlanıncaya kadar geçen sürede mağdur olanların durumu, kanuni değişiklikle düzeltilecek. Öngörülen değişikliğe göre, vatani görevini yaparken görev esnasında ya da görev dışında bir saldırıya, kazaya uğrayan erbaş ve erlere, 36 ayı geçmemek üzere tedavi yardımı olarak tazminat ödenecek. Terhis olduğu tarihten itibaren de tedavi gördüğü hastanenin düzenleyeceği "tedavisinin devam ettiğini belirtir" kurul raporuyla yardım sürecek. Yardımlar, kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı bütçelerinden ödenecek. Yardımlar personelden tahsil edilemeyecek.

ALKOLLÜ OLANLARA YOK

Ancak yardım alanların saldırıya uğradığı ya da kaza yaptığı dönemde keyif verici içki ve diğer maddeleri kullanmamış olması gerekecek. Sarhoş olan, başkasına menfaat sağlamak veya zarar vermek isteyen yardımdan yararlanamayacak. Malullük aylığı bağlananlar ve malullük durumu oluşmadan sağlığına kavuşanların yardımı kesilecek. Yine öngörülen değişiklikle yedek subaylara da kaza tarihinden itibaren 36 ayı geçmemek üzere, kurul raporuyla aynı sağlık yardımı yapılacak. Bu tazminatlar er ve erbaşlarda uzman çavuş net maaşının, yedek subayda da emsalinin aldığı net maaşın 3'te 2'si olacak. Bugünkü rakamlarla Batı'da görev yapan bir uzman çavuş yaklaşık bin 800, yedek subay ise 2 bin 300 lira civarında bir maaş alıyor. Bu nedenle askerliğini er-erbaş olarak yapmış olan mağdurlara verilecek aylık maaş bin 200, yedek subaya verilecek aylık maaş ise bin 600 lira civarında olacak. Değişikliğin özellikle askerlik sırasında trafik kazası sonrasında mağdur olan askerler düşünülerek hazırlandığı öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU