Pist başında yangın paniği

Bangkok seferi için Atatürk Havalimanı'nda pistte sırasını bekleyen uçak yangın alarmı verince büyük korku yaşandı. 284 yolcu acil olarak tahliye edildi. Şişme kaydıraklardan inen yolcuların 30'u yaralandı

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazar 05.12.2010 ABONE OL
İstanbul- Bangkok seferini yapmak üzere pist başına gelen THY uçağının göstergelerinin yangın uyarısı vermesi paniğe neden oldu. Uçakta bulunan yolcular "slide" adı verilen tahliye botlarından çıkarıldı. Bu sırada panikten yaralananlar oldu. THY'nin Boeing 777-300ER tipi TK-60 sefer sayılı TC-JJC kuyruk tescilli "Karadeniz'' adlı uçağı, dün saat 00.35'te 284 yolcu ve 14 mürettebatı ile Bangkok seferi için Atatürk Havalimanı'nda pist başı yaptı. Kaptan pilotlar Ercüment Faik Demir, Altan Meydanlı ve ikinci pilot Ünal Kodak'ın yönetimindeki uçak Sefaköy yönündeki 17- 35 numaralı sol pistte kalkış sırasını beklerken kargo bölümünden yangın ikazı alındı ve durum uçuş kontrol kulesine bildirildi. İkazın devam etmesi üzerine pilot yolcuların tahliye edilmesine karar verdi. Bu sırada Devlet Hava Meydanları İşletmesi'ne (DHMİ) bağlı itfaiye ekipleri de olay yerinde hazır bekledi.

ACİL DURUM İNİŞİ YAPTIRILDI

Uçakta bulunan yolcular çıkış kapılarından "slide" adı verilen ve acil durumlarda kullanılan şişme kaydıraklarla tahliye edildi. Bu sırada 30 yolcu yaşanan panik ve kayma sırasındaki sürtünme nedeniyle vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandı.Yaralılara ilk müdahale apronda hazır bekleyen DHMİ'ye bağlı sağlık ekipleri tarafından yapıldı. Tahliye edilen yolcular Dış Hatlar Terminali'ndeki bekleme salonlarına alınırken, olayın meydana geldiği pist yaklaşık bir buçuk saat hava trafiğine kapatıldı. Teknik bakım için hangara çekilen uçakta yapılan ilk incelemelerde kargo bölümünde bir yangın tespit edilemedi.

'UÇAK PATLAYACAK SANDIM'
Uçağın yolcularından Orhan Belli, yaşananları şöyle anlattı: "Kalkışa hazırlanırken motorlar durdu ve uçağın arka tarafından bir duman geldi. Hostesler panik içerisinde kaydırakları hazırlayıp acil çıkış emri verdi. İnsanlar birbirlerinin üzerine yuvarlandı. Ayakkabılarla kayılmaması gerekirken herkes ayakkabılarıyla kaydı. Bazı yolcular sinir krizleri geçirdi. Uçaktan inen insanların her biri bir başka yöne kaçtı. Daha sonra bizleri otobüslerle terminale getirdiler. Bizi sabah başka bir uçakla göndereceklermiş ancak uçmaktan vazgeçenler oldu." Yolcu Haluk Işıkmen ise "Herkes çok kısa bir süre içerisinde tahliye edildi. Kaydıraklardan betona düzensiz bir şekilde indik. Ufak tefek yaralanmalar oldu. Olay anında büyük panik yaşandı. Uçağın patmasından korktum" dedi Terminalde bekleyen yolcular, daha sonra THY'nin Boeing 777-300ER tipi ''Anadolu'' adlı uçağıyla yaklaşık 9 saatlik bir gecikmenin ardından Bangkok'a hareket etti.

İspanya'daki grev Türk tatilciyi vurdu
İspanya'da hava trafik kontrolörlerinin greve gitmesi nedeniyle İberia Hava Yolları'nın İstanbul- Madrid seferleri iptal edilirken charter uçakları da Atatürk Havalimanı'ndan kalkış yapamadı. Çeşitli tur şirketleri ile İspanya'ya tatile gitmek üzere önceki gece yarısından itibaren Atatürk Havalimanı'na gelen tatilciler, uzun süre uçaklarının akibetini bekledi. Bazı yolcular tur şirketlerinin ilgisizliğinden yakındı.

BUGÜN NELER OLDU