İlişkilerin kilitlendiği üç kriz başlığı

Yunanistan'ın 2 mil ilan ettiği karasuları ile hava sahası ve kıta sahanlığı çözüm bekleyen konular

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazartesi 06.12.2010 ABONE OL
HAVA SAHASI: Yunanistan 1932'de Ege'deki hava sahasını 6 milden 10 mile genişletince hava sahası sınırları Türkiye ile anlaşmazlık konusu oldu. Türkiye, çizgilerini 1974'ten sonra çizdi. Türkiye ve NATO ülkeleri, hava sahası genişliğini, karasuları kadar yani 6 mil olarak tanıyor. Atina, Ege'de Türk savaş uçaklarının 6- 10 mil arasında kalan bölgedeki uçuşlarını ihlal sayıyor.

KITA SAHANLIĞI: Yunanistan'a göre, Türkiye ile hukuki tek anlaşmazlık kıta sahanlığı konusunda, diğer konular ise kıta sahanlığı probleminin bir devamı. Atina, Ege'de kendisine ait ada, kayalık vs. uluslararası hukuk çerçevesinde kıta sahanlığına sahip olduğunu ve sorunun çözülmesi için Lahey Adalet Divanı'nı gidilmesini istiyor. Türkiye ise anakarasına yakın formasyonların Türkiye'nin coğrafi devamı olduğundan hareketle, kıta sahanlığının ikili müzakerelerle belirlenmesini istiyor.

KARASULARI: Türkiye, Ege'deki karasularının genişliğinin 6 mil olduğunu savunurken Yunanistan ise 12 mil olduğu iddiasında. Yunanistan Uluslararası Deniz Hukuku Sözleşmesi'ne (1982) dayanarak, karasularını 12 mile genişletme hakkına sahip olduğunu savunuyor. Türkiye, Ege'nin özel şartlara haiz bir yarı kapalı deniz olduğunu savunuyor. Ve 12 mili savaş sebebi sayıyor.

BUGÜN NELER OLDU