'İmam hatipli olmak büyük gurur vesilesi'

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazartesi 06.12.2010 ABONE OL
Sivas'a hareketinden önce İstanbul'da İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği'nce (ÖNDER) Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde düzenlenen 6'ncı İmam-Hatipliler Kurultayı'na katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "İmam Hatip Lisesi mezunu olmayı hayatım boyunca büyük bir gurur vesilesi olarak yüreğimde taşıdım" dedi. Çocuklarının tamamının da İmam Hatip Lisesi mezunu olmasıyla iftihar ettiğini belirten Erdoğan şu mesajları verdi:

'CENAZE YIKAYICISI'
İmam Hatip Lisesi'nin sıralarında okuduğumuz anlarda da, sonrasında da her türlü aşağılamaya, engellemeye maruz kaldık. Öyle hocalarımız çıktı ki içeride, dışarıda, bize 'cenaze yıkayıcısı', 'taşralı', 'köylü', 'zenci' dediler; bize 'Siz doktor olamazsınız, mühendis olamazsınız, kaymakam, vali, siyasetçi olamazsınız' dediler. Bize 'Muhtar bile olamazsınız' dediler. Allah'ın izniyle millete güvendik, yılgınlığa kapılmadık ve her kademede milletin teveccühüne mazhar olduk.
İmam hatip liselerinin kuruluşuna katkı veren, bütün varlığını bu yönde feda edenleri, başta dönemin Başbakanı Adnan Menderes olmak üzere tüm emek verenleri rahmet ve şükranla yad ediyoruz. İmam Hatip Lisesi Mezunu olmayı hayatım boyunca büyük bir gurur vesilesi olarak yüreğimde taşıdım. Çocuklarımın tamamının İmam Hatip Lisesi mezunu olması ile hep iftihar ettim. Ve hamd olsun hiçbir zaman da başımı öne eğdirmediler.
(Aylarca ailesinden harçlık alamayan okul arkadaşlarının, bahçedeki ağaçtan elma bile koparmadığını anlatarak) İşte İmam Hatip ruhu, terbiyesi budur. Bütün bu camianın, harama el uzatmaktan, milletin emanetine göz dikmekten nasıl sakındığını çok iyi biliyorum. İmam Hatip çınarının büyümesinin birilerini rahatsız etme sebebi de bu. Kamuda görev almasın, idareci olmasın, kaymakam, vali, milletvekili, bakan, başbakan olmasın istediler. Çünkü, kapıcının çocuğunun okumasından rahatsız oldular. Onun için 'bidon kafalı, göbeğini kaşıyan adam' dediler bu milletin evlatlarına. 'Başörtüsü' deyip kızları eve hapsetmek istediler. Onlar gitsinler kapıcılık yapsınlar, ayak işlerine baksınlar, çay getirip götürsünler, etkin konumlarda olmasın istediler. Bu elitistlere, bu seçkincilere, bu statükoculara karşı eğitim mücadelemizden taviz vermedik. Konuşmasının ardından Erdoğan'a, ÖNDER Genel Başkanı Hüseyin Korkut tarafından derneğin 475 numaralı üyesi olduğuna ilişkin kayıt defteri örneği sunuldu.

BUGÜN NELER OLDU