Sözlükte büyük ayıp

İnkılap Kitabevi'nin yayınladığı sözlükte, 'ensest'in anlamı 'Kızılbaş' olarak belirtildi. Skandal ifade infial yaratırken Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Gümüş 'Özür dilesinler' dedi.

Pazartesi 06.12.2010 09:46
Güncelleme: Pazartesi 06.12.2010 09:46
ABONE OL
Hayat felsefesini "Eline, beline, diline hakim ol" öğretisi üzerine kuran Alevi inanışı, bu kez sözlük şoku yaşadı. Reusuhi Akdikmen'in hazırladığı ve İnkılap Kitabevi'nin yayınladığı sözlükte, "ensest"in anlamı "Kızılbaş" olarak belirtildi. "Langenscheidt New Standard Dictionary: Turkish-English/English-
Turkish" adlı sözlüğün 200. sayfasında "in-cest", "ensest" sözcüğünün Türkçe karşılığının "akraba ile zina, kızılbaşlık" olarak verilmesi toplumda infial yarattı. Özellikle Alevi örgütleri, söz sonusu sözlüğe büyük tepki gösterdi.

'ASILSIZ VE ÇİRKİN BİR İFTİRA'

Bu tepkilerden ilki Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı avukat Fevzi Gümüş'ten geldi. Gümüş, yayınladıkları sözlükte "ensest"in anlamını "Kızılbaş" olarak veren İnkılap Kitabevi yetkililerini özür dilemeye çağırdı. Sözlüklerin Türkiye'de İnkılap Kitabevi tarafından basıldığını belirten Gümüş, sözlüğün öğrenciler tarafından çokça yararlandığı bir kaynak olduğunu kaydetti. Avukat Gümüş, "İnkılap Kitabevi tarafından yayınlanan sözlükte Aleviliğe hakarette bulunuluyor. Alevilerle ilgili bu asılsız ve çirkin iftiranın sahiplerini şiddetle kınıyoruz" diye konuştu.

İNTERNETTEN ÇIKARTILDI

Bu sözlükte yer alan ifadenin Aleviler'i aşağılama amaçlı kullanılan 'mum söndü' iftirasını canlandırdığını belirten avukat Fevzi Gümüş, şöyle devam etti: "Toplumdaki bu önyargıları bizzat bu toplumun yazarları, kadıları, şeyhülislamları, yayıncıları üretmekte ya da beslemektedir." Bu arada tepkilerden sonra İnkılap Kitabevi, söz konusu sözlüğü internet sayfasından çıkardı. (Takvim Gazetesi)