‘O belgelerdeki niyet çok farklı’

Aşık Veysel'in, "Aldanma cahilin kuru lafına, kültürsüz insanın kulu yalandır" dizeleriyle Wikileaks'e atıf yapan Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu'na da "Kılavuzu karga olanın derler..." sözleriyle yüklendi

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazartesi 06.12.2010 ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Wikileaks belgeleri üzerinden siyaset yapan muhalefet liderlerine Sivas'ta önce Aşık Veysel'in, "Aldanma cahilin kuru lafına, kültürsüz insanın kulu yalandır" dizeleriyle seslendi sonra sert bir şekilde eleştirdi: "Kılavuzu karga olanın...' derler ya... Bunlar doğru kılavuzu bir türlü bulamadı." Sivas'ta Nuri Demirağ Havaalanı ve bazı tesislerin toplu açılış töreninde halka hitap eden Erdoğan, orman yangını için İsrail'e uçak gönderilmesinin de İsrail ile barış anlamına gelmediğini vurguladı. Erdoğan şunları söyledi:

İSRAİL'E MESAJ
(İsrail'e yangın söndürme uçağı gönderilmesi) Bu bizim insani ve İslami görevimizdi. Bunun gereği olarak bunu yaptık. Atalarımızdan gördüğümüz, medeniyetimizden devraldığımız tutum, tavır buydu. Dünyanın hiçbir yerinde mazlumların, mağdurların, felakete maruz kalmış insanların rengine, dinine, inancına bakmadık. Dünyanın neresinde olursa olsun insanların ölmesine, tabiatın yok olmasına seyirci kalmadık. Pakistan'a, Haiti'ye, Şili'ye uzandık, Tiflis'e nasıl elimizi uzattıysak Hayfa'ya da aynı hassasiyetle elimizi uzattık.
Bunu kimse farklı yerlere çekmesin. Şimdi birileri çıkıyor 'yeni bir dönemi başlatalım' diyor. Önce taleplerimiz yerine getirilecek. Önce Gazze'ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara'nın, orada şehit edilen 9 kardeşimizin hesabı verilecek. Önce özür dilenecek, önce tazminat verilecek. Elini uzatanın elini havada bırakmayız, adım atana biz de adım atarız. Akdeniz'e dökülen kan temizlenmedikçe, o kan lekesi İsrail'in üzerinden kalkmadıkça kimse bizden susmamızı, hukuktan, adaletten vazgeçmemizi beklemesin.
(Wikileaks belgeleri) Bu belgelerin yayınlanış şekli, seçilme kriterleri arkasında farklı niyetler olabileceğine dair kuşkularımız açıktır. Belli ki; birileri, belli ülkeleri töhmet altında bırakmanın, ülkeler arasındaki ilişkileri bozmanın ipe sapa gelmez yorumlarla kafaları karıştırmanın mücadelesi içinde.
Yabancı bir diplomat senin ülkenin Başbakanına iftira atacak, sen de bu iftiradan medet umacak ve hani Sivaslıların çok güzel bir deyimi var ya: 'Akıl elden, fikir emanet'... Bunlar artık aklı yabancı diplomatlardan almaya başladı. Bunlar 'kılavuzu karga olanın...' derler ya... Bunlar doğru kılavuzu bir türlü bulamadı. Neyi kılavuz edinseler yanlış yollara gidiyorlar.
Günlerdir benden olmayan bir belgeyi istiyorlar. Bu belgeyi isteyenlere Sivas'tan Aşık Veysel'in sözleriyle yanıt vereceğim: Aldanma cahilin kuru lafına, kültürsüz insanın kulu yalandır. Hükmetse dünyanın her tarafına, arzusu, hedefi yolu yalandır. Kar suyundan süzen çeşme göl olmaz, gül dikende biter diken gül olmaz. Her sineğin balı olmaz, peteksiz arının balı yalandır.
Erdoğan, daha sonra Nuri Demirağ Havaalanı ve hizmet binası, Yurtkur tarafından yapılan öğrenci yurdu ve diğer tesislerin ortak açılışını yaptı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Başbakan'ın talimatıyla bu havaalanının adını Nuri Demirağ koyduklarını aktarırken, AK Parti Milletvekili Mesude Nursuna Memecan da dedesi Nuri Demirağ'ın ölümünden 53 yıl sonra Sivas Havaalanı'na adının verilmesinden mutlu olduğunu belirtti.

BUGÜN NELER OLDU