'Barış elini havada bırakmadık'

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 07.12.2010 ABONE OL
Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İsrail'in sorunların düzeltilmesini istemesi halinde, kendilerine uzatılan eli havada bırakmayacaklarını söyledi. Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi:
TÜRKİYE İLK AKLA GELEN ÜLKE OLUYOR: Türkiye'nin geleneksel bir politikası, insani yaklaşımı var. Nerede bir felaket, sıkıntı varsa geleneğimizin, inancımızın, kültürümüzün ve insanlık anlayışımız tabii sonucu olarak felaket bölgelerine elimizden geldiğince yardım yapmaya ve bu sıkıntıyı gidermeye çalışıyoruz. Her coğrafyada meydana gelen felaketlere karşı Türkiye'nin bir hassasiyeti var. Türkiye'nin hayırseverliği, insani dayanışması her ülke tarafından da kabul edilmiş durumda. Böyle bir sıkıntı olduğunda ilk akla gelen ülke Türkiye oluyor. Türkiye de ilk yardıma koşan da ülkedir.
İSRAİL HALKIYLA SORUNUMUZ YOK: Bu konuyla ilgili Başbakanımızın ve Dışişleri bakanımızın açıklamaları oldu; bizim karşı olduğumuz husus yanlış politikalardır. İsrail halkıyla ya da başka bir ülkenin halkıyla bir problemimiz yok. Bizim kültürümüzde bir halka külliyen düşmanlık sözkonusu olmamıştır.
BARIŞ ELİNİ HAVADA BIRAKMAYIZ: Türkiye'nin bir kısım beklentileri vardır. Evvela özür dilenmesi, ayrıca da olayın mağdurlarına tazminatların ödenmesi gibi hem insani, hukuki hem vicdani talebi vardır. Tabiatıyla zaman zaman görüşmeler olur. Birileri biz işleri düzeltmek istiyoruz, 'dostça bu işi çözmek istiyoruz' diyorsa biz hiçbir zaman elleri havada bırakmadık. Bu yönde çabada bulunmak öbür taraftaki beklentilerimizi göz ardı etmek anlamına gelmiyor.

BUGÜN NELER OLDU