CHP'de transfer sezonu açıldı

CHP, Doğu'ya açılım çalışması kapsamında bölgenin etkin isimlerinden Galip Ensarioğlu'nu partiye katmak için harekete geçiyor. Eskişehir, Ordu, Şanlıurfa ve Bodrum belediye başkanlarına da teklif götürüldü

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 07.12.2010 ABONE OL
CHP'de 18 Aralık'taki kurultay ve önümüzdeki yıl yapılması planlarnan genel seçimler öncesinde, partiye ivme kazandıracağı düşünülen isimlerin katılımı için yoğun bir çalışma başlatıldı. Doğu ve Güneydoğu'yu kucaklamak isteyen Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ekibinin, önümüzdeki günlerde Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Galip Ensarioğlu'nun da aralarında bulunduğu bölgenin önde gelen isimleriyle görüşeceği belirtiliyor. Öte yandan Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve Şanlıurfa Belediye Başkanı Eşref Fakıbaba'ya da partiye katılım için teklif götürüldüğü öğrenildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 18 Aralık'taki yapılacak kurultaydaki hedeflerinden biri Doğu ve Güneydoğu'yu kucaklamak olacak. Bunun için başta Diyarbakır, Van, Erzurum, Urfa gibi büyük illerden milletvekili çıkarmak, bölgede sevilen, saygınlığı halkın gözünde 'kabul' görmüş isimleri partiye dahil edecek. Örneğin 12 Eylül'de yapılan referandumda 'evet' oyu vereceğini belirten Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Galip Ensarioğlu ile önümüzdeki günlerde görüşülecek. Ensarioğlu'nun 'ortak dostlar' araya konularak iknaya çalışılacağı öğrenildi. Kılıçdaroğlu'nun bu girişimini partinin ikinci ismi Gürsel Tekin'in de desteklediği belirtildi.

BAŞKA İSİMLER DE VAR

Partinin üst düzey bir yetkilisi, "Diyarbakır bir CHP'nin bir dönem kalesiydi. Büyükşehir belediye başkanlığını bile kazanıyorduk. Şimdi bırakın büyükşehiri bir beldeyi bile alamıyoruz. Şapkaların artık çıkarılması gerekiyor" diyerek Kılıçdaroğlu'nun hedeflerinin önemine dikkat çekti. CHP'nin 2007'de yapılan genel seçimlerde 40 ilde milletvekili çıkaramaması Kılıçdaroğlu ve ekibini harekete geçirdi. Mayıs ayında yapılan kurultay öncesi Kılıçdaroğlu'nun bizzat arayıp, 'Sizi Parti Meclisi'nde görmek istiyorum' dediği ancak ardından Önder Sav'ın vetosuyla karşılaşan Eski Diyarbakır Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu'nun geçen hafta partiye katılması da 'bölgeyle ilişkilerin düzeltilmesi' yolunda önemli bir işaret olarak algılandı. Kılıçdaroğlu'nun Doğu ve Güneydoğu'dan başka isimleri de hem Parti Meclisi'ne hem de partiye davet edeceği belirtildi. Kılıçdaroğlu'nun Tanrıkulu'ndan yeni dönem için partinin bölgedeki yapılanmasıyla ilgili öneriler aldığı öğrenildi. Doğu ve Güneydoğu'da partinin gücünü artırmayı amaçlayan Kılıçdaroğlu, hem Deniz Baykal hem de Önder Sav'a da "Marjinal isimlerin dışında yaratıcı, çalışkan arkadaşlarınızı önerin" diyecek. Kılıçdaroğlu'nun en büyük kozu ise CHP'nin 40 ilden milletvekili çıkaramaması. Partinin üst düzey bir yetkilisi, "Hakkâri'de 500 CHP üyesi var. 2007'de yapılan gelen seçimlerde partimize sadece 40 oy çıktı. Aynı durum 2009'da yapılan yerel seçimlerde de yaşandı. Partimize mevcut üye sayısının onda biri oy bile çıkmadı. Bu tablo vahim bir tablodur. Yıllarca CHP bu tablodan bir ders çıkarıp bölge insanını ihmal etti. Partinin elitistlerinin direnci yeni oluşumun karşısında duramaz artık" diyerek Kılıçdaroğlu'nun bu yöndeki çalışmalarının önemine değindi.

BUGÜN NELER OLDU