'Filistin'i herkes tanımalı'

Abbas: "İsrail yeni yerleşimleri durdurmazsa biz de elimizdeki başka seçenekleri devreye sokarız." Gül: "Filistin'i bizim gibi herkes tanımalı. İsrail'in yeni yerleşim planları ve evlerin yıkımından vazgeçmesi elzemdir."

Salı 07.12.2010
Son Güncelleme: Salı 07.12.2010
ABONE OL
Türkiye ile İsrail arasında uzlaşma arayışı devam ederken, Ankara, bir yıl içinde üçüncü defa Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ı ağırladı. Abbas, İsrail'in yeni yerleşimleri durdurmaması halinde Ağustos ayından itibaren İsrail ile müzakereleri bırakacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Gül de "Filistin'i bizim gibi herkes tanımalı" dedi.

ABBAS MEYDAN OKUDU
Önceki gün Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşen Abbas, dün Çankaya Köşkü'nde önce Gül ile baş başa görüştü. Ardından da heyetlerarası görüşmelere geçildi. Gül, görüşmede, Filistin'in bağımsızlığının tanınması için tam destek verirken, "Ortada bir Filistin devleti gerçeği var. Bağımsız Filistin devletini bizim tanıdığımız gibi herkesin tanımasını bekleriz. Nihai amaç; bağımsız bir Filistin devleti kendi toprakları üzerinde kurulacaktır ve yaşayacaktır. Bu fikrimizi herkesle paylaşıyoruz ve teşvik ediyoruz'' dedi. Abbas ise İsrail'in yeni yerleşim yerlerini durdurmadığı takdirde, görüşmelerin devam edemeyeceğini belirterek şunları söyledi: "Bu yerleşimler durdurulmazsa biz de barış görüşmelerini sürdüremeyiz. Barış görüşmeleri yeniden başlamazsa, elimizde 5-6 diğer seçenek var. Bu seçeneklerimizi hem zatıalinize, hem Amerika'ya, hem Arap ülkelerine bildirmiş durumdayız." dedi.

İŞTE SEÇENEKLER
Abbas basın toplantısında bu seçenekler hakkında bilgi vermedi ancak SABAH'ın edindiği bilgiye göre bazı seçenekler şöyle:
İsrail'in yerleşim inşaatlarını durdurması durumunda doğrudan görüşmelere geri dönmek.
Durdurmadığı takdirde, İsrail ile görüşme sürecinden vazgeçmek.
Filistin devletinin resmen kurulduğunu ağustos ayında açıklamak.
ABD ile görüşüp en tartışmalı konularda tavrını belirlemesini talep etmek ve Filistin'i 1967 sınırları içinde tanımasını istemek.
Kudüs'ün tanınması için kararı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne getirmek.
Gül ise tek taraflı bir adım atılmaması gerektiğini belirtip Filistin'in önce kendi içinde birlik sağlamasının önemli olduğunu vurguladı. Gül, Kudüs'ün başkent olduğu bir Filistin'in Ortadoğu barışı için şart olduğunu da vurguladı ve "Barış görüşmelerinin devam etmesi için İsrail'in yeni yerleşim yerlerinden, evlerin yıkımından vazgeçmesi ve olumlu havaya girmesi elzemdir. Kudüs'ün statüsüne çok dikkat etmek gerekir. Binlerce yıl farklı dinleri bünyesinde oluşturan Kudüs'ün kimliğini ve kültürünü değiştirici çalışmalardan vazgeçmek gerekmektedir" dedi.

"BEKLENTİMİZ AÇIK"
Gül ayrıca "İsrail ile Türkiye arasında Cenevre'de devam eden görüşmelerin teknik seviyede gerçekleştiğini" belirtti. Gül "İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi için Türkiye'nin beklentileri açıktır" dedi.

https://www.sabah.com.tr