'Terörü büyüttü' diye tazminat alamadı

Terör örgütüne yataklıktan yargılanan Ö.A.'nın tazminat başvurusu, "terörün büyümesine katkı yapıp, zarar oluşmasına sebep olduğu" gerekçesiyle reddedildi

  1. Haberler
  2. Gündem
Çarşamba 08.12.2010 ABONE OL
Terör olaylarının tırmanışa geçtiği 1993'te güvenlik nedeniyle boşaltılan Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı İnkaya köyünde ev ve bahçeleri zarar gördüğü için tazminat isteyen Ö.A.'nın talebi geri çevrildi. İdare Mahkemesi'ne iptal davası açan Ö.A.'nın buradan da ret kararı çıktı. Mahkeme, "Bu kişi göç ettikten sonra Mersin'de terör örgütüne yardım ve yataklık suçundan yargılanmıştır. Terörün büyüyüp, gelişmesine katkı sağladığı için tazminat hakkı yoktur" dedi. Kulp ilçesinin İnkaya köyü 1993'te bölgede artan terör eylemleri nedeniyle güvenlik güçlerince boşaltıldı. Ev, ahır, bahçe ve meyve ağaçları zarar gören Ö.A. adlı köylü, aynı yıl ailesiyle birlikte Mersin'e göç etti. Terör ve terörle mücadeleden doğan zararların karşılanmasına ilişkin yasa kapsamında üç yıl önce Diyarbakır Valiliği'ne başvuran Adıyaman, tazminat istedi. Zarar tespit komisyonu ise bu talebi "şartları uymadığı" gerekçesiyle reddetti. Çareyi İdare Mahkemesi'ne iptal davası açmakta bulan Ö.A. buradan da sonuç alamadı.

SON SÖZ DANIŞTAY'IN
İdare Mahkemesi ilgili yasanın, toplumun bir bireyi olarak terör eylemlerinin hedefi olan mağdur kişilerin zararını karşılamak amacıyla çıkarıldığını, can güvenliği nedeniyle köyü terk etmek zorunda kaldığı ileri sürülen davacının ise bu yasa kapsamında olmadığını belirtti. Mahkeme, 1996'da Ö.A. hakkında Mersin'de terör örgütüne yardım ve yataklık etmek suçundan karar verildiğini belirterek, A.'nın bu nedenle terör mağduru olamayacağını bildirdi. Kararda şöyle denildi: "Terör örgütüne yardım ve yataklık suçunu işleyenlerin terör örgütünün gelişmesine ve büyümesine neden oldukları tartışmasızdır. Aynı kişilerin büyümesine yardımda bulundukları terör örgütünün geliştirdiği yasadışı faaliyetlerden kaynaklanan zararları, terörden kaynaklansa da bahsi geçen terörün büyümesine katkıda bulundukları için zikredilen zararların oluşmasına kendilerinin sebep oldukları ortadadır. Terör ve terör örgütü sempatizanı olduğu ortaya çıkan kişilere tazminat ödenmesi yasaya aykırı olacağı gibi, yasanın da dar yorumlanmasına neden olur. Bu sebeple Valiliğin verdiği ret kararında hukuka aykırılık yoktur." Danıştay'a temyiz başvurusunda bulunan A., 1993'te köylerinin yakılması sonucu Mersin'e yerleştiğini ve daha önce terör örgütüyle herhangi bir ilişkisi bulunmadığını Tazminat konusunda son sözü Danıştay söyleyecek.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ