Mülkiye'de yumurta günü

Üniversite öğrencilerinin İstanbul'daki tartışılan protestolarına dün Ankara'da SBF öğrencilerinin CHP'li Batum ve AK Partili Kuzu'ya yaptığı yumurtalı saldırı eklendi

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 09.12.2010 ABONE OL
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ve CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde (SBF) katıldıkları konferansta öğrenciler tarafından protesto edildi. Öğrenciler, Batum ile sözlü tartışmaya girerken, Kuzu'ya ise konfeti, yumurta ve pet şişe attılar. Korumaları tarafından açılan şemsiye ile atılan yumurtalardan korunmaya çalışan Kuzu, "O yumurtaları yesinler, zihinleri açılır belki" diyerek tepki gösterdi ve üniversite yönetiminin istifa etmesini istedi. SBF konferans salonunda dün düzenlenen "Türkiye'de Anayasa" konulu konferansta ilk olarak CHP'li Batum, bir grup öğrenci tarafından ''Sermaye Defol'', ''Üniversiteler Bizimdir'' sloganları ile protesto edildi. Öğrencilere konuşma hakkı vermeyen hükümet üyeleri ile kendisinin karıştırılmamasını isteyen Batum, "Onların yaptığı da faşizm, sizin bana yaptığınız da faşizm'' dedi. Bu sözlerine rağmen konuşma yapma fırsatı bulamadan öğrencilerle yaklaşık yarım saat tartışan Batum, salondan ayrılmak zorunda kaldı. Batum'da ardından AK Parti'li Burhan Kuzu, SBF'ye geldi. Ancak Kuzu'nun fakülteye gelmesinden önce dışarıda bekleyen çevik kuvvet ve sivil polisler Cebeci Kampusu içine alındı. Sivil polisler fakülte içine girerek konferans salonuna giden koridorda etten duvar ördü. Kuzu, sivil polisler eşliğinde salona girdi. Kuzu'nun salona girmesinden kısa bir süre sonra öğrenciler yumurta ve pet şişeleri Burhan Kuzu'ya attılar. Yumurta atılmasına karşı hazırlıklı olan korumalar yanlarında getirdikleri şemsiyeleri açarak Kuzu'ya atılan yumurtaları engellemeye çalıştı. "Kollektif Yumurta Şenliğine Hoş Geldiniz" pankartı açan öğrenciler, AK Parti aleyhine slogan attılar. Öğrencilerin ellerinde geçtiğimiz hafta sonu İstanbul'da rektörlerle görüşen Başbakan Tayyip Erdoğan'ı protesto eden ve polislerden dayak yiyen öğrencilerin fotoğraflarını taşımaları dikkat çekti. Öğrencilerin protesto gösterileri altında yaklaşık 20 dakika salonda bekleyen ve konuşmasına izin verilmeyen Kuzu, polis eşliğinde fakülteden çıkarılmak istendi. Ancak Kuzu, dışarı çıkmayarak bir odaya girmeyi tercih etti. Çevik kuvvet Kuzu'yu içeriden çıkarmak için fakülteye girdi. Bu sırada polis ve öğrenciler arasında tartışma çıktı. Polis öğrencilerİ dağıtmak için biber gazına başvurdu. Fakülteden çıkarılan Kuzu, üniversite yönetimini istifaya çağırarak "Yazık, yazık bu ülkeye... O yumurtaları yesinler, zihinleri açılır belki" diyerek okuldan ayrıldı.

REKTÖR ÖZÜR DİLEDİ

Protesto olaylarıyla ilgili açıklama yapan Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ da TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ile görüştüğünü ve üzüntülerini dile getirdiğini belirterek, "olaylarla ilgili gerekli incelemeyi yapacaklarını" açıkladı.

BUGÜN NELER OLDU