17 üniversite pilot bölge

Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri, kasım ayında 17 üniversitenin provokasyon merkezi olarak belirlendiğini ve rektörlüklerin "sahte öğrenci belgeleri"ne ilişkin uyarıldığını belirtti

  1. Haberler
  2. Gündem
Cuma 10.12.2010 ABONE OL
Emniyet Genel Müdürlüğü'nün İstanbul, Ankara, İzmir, Erzurum, Diyarbakır, Urfa Trabzon, Bursa ve Samsun'un da aralarında bulunduğu illerdeki 17 üniversitesinin bazı gruplar tarafından "provokasyon" merkezi olarak belirlendiği konusunda uyarıda bulunduğu ortaya çıktı. Kasım 2010'da gönderilen uyarı yazısında bazı grupların "panel, seminer ve konferans"larda provokatif eylem içinde bulunacağı ve bu konuda hazırlık yapıldığı belirtildi. Emniyet, İstanbul, Boğaziçi, Marmara, Ankara Üniversitesi, Bilkent, Gazi, ODTÜ, Ege ve 9 Eylül üniversiteleri rektörlüklerine sahte öğrenci belgesi konusunda uyardı ve öğrenci belgelerinin güncelleştirilmesini istedi.Bu arada Meclis Anayasa Komisyonu Burhan Kuzu'nun SBF'deki konuşması öncesinde Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün Siyasal Bilgiler Fakültesi yönetimini saldırı olacağı konusunda uyardığı ortaya çıktı. Emniyet'in "Arama yapalım" önerisi yönetim tarafından kabul görmedi. Emniyet konferansın daha büyük olan Aziz Köklü Salonu'nda yapılması, mevcut salonun saldırılara çok açık olduğu uyarısında bulundu. Yönetim büyük salonun tadilatının yeni yapıldığı olay çıkması durumunda hasar oluşabileceğini ileri sürerek bu öneriye de karşı çıktı. YÖK de, Kuzu'ya yumurta fırlatan öğrenciler ve olayda ihmali bulunan yöneticilerle ilgili Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'ne inceleme başlatma talimatı verdi. YÖK Başkanı Prof. Yusuf Ziya Özcan imzasıyla gönderilen yazıda olaylara katılanların kimler olduğu ve üniversite öğrencisi olup olmadığının tespit edilmesi istendi.

TALUĞ: İSTİFA YOK
Öte yandan, SBF'de yaşanan protesto eylemleri, Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'nde masaya yatırıldı. Rektör Prof. Dr. Cemal Taluğ başkanlığında, önceki akşam 2 saat süren değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya SBF Dekanı Prof. Dr. Celal Göle ve yardımcıları katıldı. Göle, proteste eylemleri öncesinde alınan önlemler ve fakültede yaşananlar hakkında bilgi verdi. Burhan Kuzu'nun istifaya çağırdığı Rektör Cemal Taluğ, SABAH'a yaptığı açıklamada, istifanın söz konusu olmadığını söyledi. Fakültede birtakım olayların yaşanacağının önceden belli olduğunu kaydeden Taluğ, "Sabahtan polis önlemlerini almıştı. Üniversiteye girip çıkanların kimler olduğunu da biliyorlardı. Biz de öğrenci olmayanları araştırıyoruz" dedi. ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar ise, öğrencilerin eylemlerini, "Siyasetçilerimiz de bazen abartılı tepkiler verebiliyor" diye değerlendirdi. Toplumun ve siyasetçilerin çözemediği sorunların, üniversitelerin üzerine kaldığını belirten Acar, "Toplumun her kesimine yansımış problemlerin üniversitelere yansımasının daha fazla olacağını beklemek bence gerçekçi bir tutum" dedi. Rektör ya da dekan hakkında, YÖK Disiplin Kurulu'nun soruşturma açma yetkisi var. Soruşturma nedeniyle YÖK Genel Kurulu'nun 'görevden alma yetkisi' de bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU