'O dekanlığı babam da yapar'

Ankara Üniversitesi SBF'de yumurtalı saldırıya uğrayan Burhan Kuzu "Rektör ve dekana yönelik istifa çağrım hâlâ geçerli. Kızgınlıkla söylemedim" dedi

  1. Haberler
  2. Gündem
Cuma 10.12.2010 ABONE OL
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ndeki yumurtalı protestodan sonra dekan ve rektörün istifa etmesi gerektiği yönündeki sözlerinin bir anlık kızgınlık sonucu olmadığını söyledi. Kuzu, "İki gün önceden emniyet kendilerine durumu bildiriyor. Tedbir almıyorlar. Kendi öğrencileri bize saldırırken ortada dekan yok, rektör yok'' diye konuştu. Olaylar sırasında SBF Dekanı Celal Göle'yi telefonla aradığını, dördüncü katta makamında olduğunu öğrendiğini belirten Kuzu şöyle konuştu: "Bana dediği, 'Öğrenci olmayanlar da çok içinde. Benim fakültemden de değil önemli bir bölümü.' O zaman dedim ki 'Senin fakülte yol geçen hanı mı? Hemen istifa et. Bu senin dekanlığını benim babam da yapar.' Bugün de aynı şeyi söylüyorum."

'ERGENEKON İŞİ'
Kuzu olayların arkasında Ergenekon'un bulunduğunu savunurken "Hükümeti yıkmak için öğrencileri sokağa dökmek istiyorlar. Halkevleri ve Doğu Perinçek'in uzantıları bu işin içinde" dedi. Hükümeti yıkma ve yıpratma peşinde olanların boşuna gayret gösterdiğini ifade eden Kuzu, "Bu heveste olanlar bilsinler ki askerin darbe yapacak gücü, takati kalmamıştır. Yazık olur bu gençlere." TÜSİAD'ın Ankara'da verdiği kokteylde ise Kuzu olayı şöyle anlattı: "Süheyl Batum konuşurken ön sırada 2 sıra öğretim üyesi var. Ben vardım, efendim ilaç desen bir tane öğretim üyesi yok. Demek ki öğretim üyeleri de dekanlık da idare de bal gibi biliyordu bu yumurtaların atılacağını." Kamer Genç'in "Bir kaç yumurtayla sizi ziyarete gelmek istiyorum" sözlerine karşı ise Kuzu, "70-80 yumurtanın 4-5'i çift sarılı çıktı, ona üzüldüm" dedi.

BUGÜN NELER OLDU