Darbe sürgünleri iki meşhur Ada'ya

Ele geçen belgelere göre, darbe karşıtı komutanlar, Öcalan'ın tutulduğu İmralı ve Yassıada'ya götürülecekti. Görevlendirilecek özel bir ekip, Gül, Erdoğan ve Arınç ile ilgili belge toplayacaktı

  1. Haberler
  2. Gündem
Cumartesi 11.12.2010 ABONE OL
SABAH, Donanma Komutanlığı'nda gerçekleştirilen aramada bulunan 10 çuval belgede Balyoz davasını etkileyecek önemli belgelerin olduğuna ilişkin önemli ayrıntılara ulaştı. Bir ihbar üzerine İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen'in Gölcük'teki Donanma Komutanlığı'nda gerçekleştirdiği aramada ele geçen belgelerde şok bilgiler ortaya çıktı. Balyoz darbe planının tamamlayıcı belgelerinde ağırlıklı olarak sivil hayata müdahale sonrası uygulanacak emirler yer alıyor. Buna göre, darbeye karşı duruş sergileyen üst düzey komutanlar ile hedefteki siyasiler PKK lideri Abdullah Öcalan'ın da bulunduğu İmralı Adası ile Yassıada'da gözetim altına alınacaklardı.

DARBE KARŞITLARINA SÜRGÜN

Balyoz Güvenlik Harekat Planı'nın devamı niteliğinde olduğu öne sürülen belgeler içinden subayların 'sürgün listesi' çıktı. Sürgün listesinde Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç ve Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bilge'nin Yassıada'ya sürgüne gönderilecekler subaylar arasında yeraldığı belirtildi. 167 kişilik listede, isimlerinin karşısına ise (+) ve (-) işaretlerinin konulduğu, listede (+) işareti konulan kişilerin kendi adamları olarak nitelendirildiği (-) işareti olanların ise darbeye karşı çıktıkları için sürgüne gönderilecek kişiler olduğu ileri sürüldü. Listede Yiğit, Bilge ve Ataç'ın isminin karşısında (-) işaretinin yer aldığı iddia edildi. Balyoz Darbe Planı üzerinde Donanma Komutanlığı bünyesinde yürütülen çalışmaları konu edinen belgeler, ağırlıklı olarak darbe sonrasında yapılacakları içeriyor. Buna göre, darbeye karşı çıkan üst düzey komutanların sorun çıkarmaması için görevden el çektirilerek belirli süre bir alanda tutulacaktı. Planlarda geçici gözaltı yeri olarak PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın tutulduğu İmralı Adası işaret ediliyor. Darbe sonrası gözaltına alınması planlanan kritik konumdaki mülki idare amirleri, bürokratlar ve diğer sivil personel için iki firkateyn tahsis edilecekti. Bu kişiler Marmara açıklarında hücumbotlar tarafından fırkateynlerin kamaralarında tutulacaklardı. Firkateynler ağırlıklı olarak İmralı adası açıklarında konuşlanacak, böylece hem adanın, hem de firkateynlerde tutulacak kişilerin güvenliği sağlanacaktı. Bölgenin hava güvenliği ise Donanma Komutanlığı hava unsurları tarafından sağlanacaktı. Şantaj ve askeri casusluk soruşturması kapsamında e-posta adresleri takibe alınan Yiğit'in kızı Sibel Kuli, Tuğamiral Fikret Güneş'in eşi Manolya Güneş ve YAŞ kararında terfi ettirilmediği gerekçesiyle istifa eden Deniz Harp Okulu Komutanı Türker Ertürk, Koramiral Deniz Cora, Tümamiral Mücahit Şişlioğlu, Tümamiral Ramazan Cem Gürdeniz ile Tuğamiral Ahmet Türkmen mağdur olarak ifade vermişti. Yaklaşık 200 subayın da merkez komutanlığınca mağdur olarak ifadesi alınmıştı.

BUGÜN NELER OLDU