'Erbil kendini aşmış'

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazartesi 13.12.2010 ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın görevlendirmesiyle Kuzey Irak'taki bölgesel yönetimin başkenti Erbil'deki Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) 13. kongresine katılan Abdülkadir Aksu ve Ömer Çelik, izlenimlerini SABAH'a anlattı. Aksu, "Kongre'de oturma yerimizden tutun da konuşma sıramıza kadar yaptıkları düzen Türkiye'ye verdikleri önemin bir göstergesiydi" dedi. Aksu, şunları söyledi:
BARZANİ FAKTÖRÜ: KPD lideri Barzani faktörü çok önemli. Kuzey Irak'ta bunu çok net görebiliyorsunuz. Gelişme ve dönüşüm hemen göze çarpıyor.
ERBİL AŞMIŞ: Erbil kendini aşmış. Erbil adeta istikrarın merkezi olmuş. Irak'ın diğer kesimlerine nazaran güvenlik bakımından çok rahat bir kent. Erbil'deki istikrar, Irak'ın bütününe de etki ediyor.
TÜRKİYE'YE VERDİKLERİ ÖNEM: Türkiye'ye çok önem veriyorlar. Konuşma ve oturma düzeninden tutun da bize verdikleri önem gösterdiler.
BİRLİK BÜTÜNLÜK: Konuşma kürsüsüne çıkan Iraklı yetkililerin büyük bölümü Kuzey Irak'ın özerkliğinin artırılmasından söz etti. Barzani ise Irak'ın birlik, beraberlik ve bütünlüğüne vurgu yaptı. Bu bizim de düşüncemizle örtüşüyordu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ise Erbil'in, Irak için Türkiye'nin düşündüğü politika çerçevesinde istikrar üreten bir odak haline gelmiş olduğunu vurguladı. Çelik, "Türkiye Büyükelçisine gösterilen ilgiyi görüyorsunuz. Bu Türkiye'nin burada ne kadar pozitif bir rol oynadığını ve oynadığı bu pozitif rol sayesinde ne kadar ağırlık elde ettiği görülüyor. Bu bakımdan bizler çok pozitif düşüncelerle buradan ayrılıyoruz" görüşünü dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU