Kılıçdaroğlu'nun yolsuzluk iddiası

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazartesi 13.12.2010 20:47 ABONE OL
Yolsuzluğun mevcut iktidarın en ciddi sorunlarından biri olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ile ilgili ''yolsuzluk'' iddiasını dile getirdi.

Hacı Ali Hamurcu adlı bir belediye çalışanın ''rüşvet çarkı'' ile ilgili polise itiraflarda bulunduğunu, polisin konuyu ''rüşvet, irtikap ve dolandırıcılık'' iddiasıyla savcılığa bildirdiğini anlatan Kılıçdaroğlu, 26 sayfalık itirafların 16 sayfaya indirildiğini ileri sürdü.

Kılıçdaroğlu, ''26 sayfalık itiraf niçin 16 sayfaya indiriliyor? Adalet Bakanına soruyorum, bu sorunun yanıtını bekliyorum'' diye konuştu.

Savcının iddiayı ''memur suçu kapsamında'' değerlendirerek Adalet Bakanlığından izin istediğini, Bakanlığın konuyu ön inceleme için Valiliğe gönderdiğini, bir vali vekilinin rapor yazdığını belirten Kılıçdaroğlu, vali vekilinin konunun ''rüşvet'' kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini raporda belirttiğini söyledi.

Vali vekilinin 38 gün sonra Gaziantep'te görevlendirildiğini anlatan Kılıçdaroğlu, Adalet Bakanlığının raporun gereğini yapması için savcılığa gönderdiğini bildirdi. Savcılığın yine raporda belirtilen gibi değil ''memur suçları kapsamında'' işlem yapılmak üzere Adalet Bakanlığından izin istediğini anlatan Kılıçdarooğlu, bu kez bir başka vali yardımcısının olayı araştırmak üzere görevlendirildiğini kaydetti. Kılıçdaroğlu, bu vali yardımcısının Kocasinan ve Melikgazi belediyelerinden bilirkişi istediğini ancak bilirkişi görevlendirilmeden bir gün önce raporunu valiye sunduğunu ileri sürdü.
Kılıçdarğlu, şöyle devam etti:
''Nasıl oluyor bu? Dönemin valisi Osman Güneş, dosyanın kapatılması için basıyor imzayı. Sayın Valinin imza atmadan önce İçişleri Bakanlığı müsteşarı olarak kararnamesi çıkmış. Yani Kayseri Valisi değil. İmzaladıktan sonra dosya Bakanlığa gidiyor. Aynı Osman Güneş bu kez müsteşar olarak kendisinin gönderdiği yazıyı alıyor Sayın Bakan'ın onayına sunuyor, dosya kapanıyor. Sayın Başbakanın vicdanına sesleniyorum, ben bir ucunu çektim, çok büyük bir olay, üzerine giderseniz, biz CHP Grubu olarak sonuna kadar sizin arkanızdayız ama gitmezseniz, çıkıp bu kürsüde 'biz yolsuzluklarla mücadele edeceğiz' demeyeceksiniz.
Sayın Başbakan'a bir sorum var? Hacı Ali Hamurcu şu anda nerededir? Bu çok önemli bir soru. Nerede olduğunu Sayın Başbakan araştırdığında görecektir. Bir sorum daha var? Avukat Yakup Erikel kimdir? Eğer merak ederse yanında Sayın Bülent Arınç var, ona sorarsa sanıyorum çok fazla bilgi alacaktır. Eğer Sayın Başbakan bu konuştuklarımla ilgili belge istiyorsa masamın üzerinde.''

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yolsuzlukların olduğu bir ülkede demokrasiden söz edilemeyeceğini ifade etti.

SICAK PARA KONUSUNDA ACİL ÖNLEM ALINMALI


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin sıcak para konusunda acil önlem alması gerektiğini belirterek, ''Bu sıcak para politikası, ekonomiyi bitirecek'' dedi.

2011 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Kanun Tasarısı'nın tümü üzerinde partisinin görüşlerini açıklayan Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''kriz teğet geçti'' dendiğini, ancak ortada acımasız bir tablonun olduğunu kaydederek, en ağır faturayı Türkiye'nin ödediğini ifade etti.

Kılıçdorğlu, ''Diyarbakır'da bir yurttaş iftarda evine bir şey götüremediği için intihar etti. Viranşehir'de bir çocuk çöpte kağıt toplarken arabanın altında kalarak, öldü. Denizli'de ve Ankara'da sanayiciler intihar etti. Afyonda köylüler böbreklerini sattı. Düşünün Ecevit hükümeti döneminde sadece bir yazar kasa atılmıştı, intiharlar yoktu'' diye konuştu.

Türkiye'de ''istihdam yaratmayan büyüme'' kavramının ortaya çıktığını belirten Kılıçdaroğlu, ''Çünkü sıcak paraya teslim olan ekonomi var'' dedi. Sorunun büyük olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, hükümetin sıcak para konusunda acil önlem alması gerektiğini vurguladı. Kılıçdaroğlu, ''Bu sıcak para politikası ekonomiyi bitirecek, sanayimizi bitirecek'' dedi.

Kılıçdaroğlu, otomobilde net ihracatçı olan Türkiye'nin net ithalatçı durumuna geldiğini ifade ederek, Türkiye'de paradan para kazanıldığını bir örnekle anlattı. Kılıçdaroğlu, ''Bu büyüme sağlıklı bir büyüme değil. Üretmeyen Türkiye, birilerinin mutlaka kölesi olur, yönetimine girer. Sıcak paraya teslim olmuşsunuz. Niye teslim oluyorsunuz? Teslim olmayacağım deyin biz de destek olalım. Ekonomiyi batırıyorsunuz'' şeklinde konuştu.

Türkiye'nin, dünyanın en pahalı mazotunu kullandığını, kamyon şoförlerinin mazot yerine yağ yaktıklarını anlatan Kılıçdaroğlu, sanayide kullanılan elektriğin de çok pahalı olduğu kaydetti.
Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
''Sayın Başbakan hep 'biz verdiğimiz sözlerin arkasında duruyoruz' der. Pek çok sözün arkasında durdu, bu doğru. Sayın Başbakan 'Acil Eylem Planı'nı açıklarken elektrikteki TRT payını kaldıracaklarını söylemişti; kaldırdı mı, sadece düşürdü. Sayın Başbakan'ın buraya gelip açıklamasını istiyorum. Verdiğiniz sözü tutacaksınız. Sayın Başbakan 'verdiğimiz sözü unutmayın, yerine getirmezsek hesap sorun' der. Şimdi ben buradan Sayın Başbakan'a bunun hesabını soruyorum. Gelin buruya TRT payını niye kaldırmadığınızı açıklayın.
2008-2009 arası İran'dan aldığımız doğalgaz var. 1 milyar 309 milyon dolar kullanmadığımız doğalgazın parasını ödedik. Doğalgaz tesisate olanlara parasız kömür dağıtıyorsunuz. Bu doğalgazı bu insanlara verin. İnsaf denen bir şey var. Bu parayı niye ödüyorsunuz. Tuz gölünün altına depo yapacaktınız. Bir türlü ihaleye çıkılamıyor. Niçin? Yandaş mı bulamıyorsunuz, yandaşlar mı anlaşamadı? Bu, 1 milyar 309 milyon doların hesabını birilerinin sorması lazım, sizin sormanız lazım.''
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, dünyanın en pahalı nükleer santrali yapımının TBMM tarafından onaylandığını öne sürerek, ''Yazık günah değil mi? Bu ülkenin sanayicisine üzülmüyor musunuz?'' dedi.

''VALLAHİ DE BİLLAHİ DE BULACAĞIZ''

Tarımda durumun daha vahim olduğunu, narenciyenin dalda beklediğini belirten Kılıçdaroğlu, hükümete bir an önce önlem alma çağırısı yaptı.

Tarım ürünleri fiyat artışları ile girdi fiyatlarındaki artışları karşılaştıran Kılıçdaroğlu, mazottan ÖTV'yi kaldıracaklarını söylediklerinde iktidar kanadının ''Bu parayı nereden bulacaksınız?'' diye eleştiri geldiğini anımsattı. Kılıçdaroğlu, ''Vallahi de billahi de bulacağız, hiç endişe etmeyin. Köylünün rahat etmesi için ÖTV'yi kaldıracağız. Biz halka para bulma konusunda kararlıyız. Hükümet de yandaşlara para bulma konusunda kararlı. Aramızdaki fark bu'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, mevcut hükümet döneminde Türkiye'nin kurbanlık ithal eder hale geldiğini de kaydederek, ''Tarımı getirdiğiniz nokta budur'' dedi.

Başbakan Erodoğan'ın başkanlığını yürüttüğü Ekonomik Sosyal Konseyi'nin 3 ayda bir toplanması gerekirken toplanamadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, ''Niye toplanmıyor? Çiftçi, sendikacı, sanayici gelecek derdini anlatacak. Sayın Başbakan dert dinlemekten hoşlanmaz, derdini anlatan vatandaşı azarlar. Toplamayacaksanız bu Ekonomik Sosyal Konseyi anayasaya niye koydunuz; milleti kandırmak için. İyi ki Sayın Başbakan çıkıp 'biz toplanacağız ama muhalefet engel oluyor' demiyor. Çünkü, böyle bir şansımız yok'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır'da eski hapishanenin yıkılacağını ve yerine modern bir hapishanenin yapılacağını söylediğini anımsatarak, ''Dünyanın hangi ülkesinde bir Başbakan 'hapishane yapacağım' diye propaganda yapar. Bu, hepimizin vicdanına kazınsın. Adam, fabrika istiyor hapishane değil'' dedi.

''SİZ BAŞBAKAN DEĞİL MİSİNİZ?''

Başbakan Erdoğan'ın eylem yapan öğrencileri ''illegal kişiler'' olarak nitelendirdiğini belirten Kılıçdaroğlu, ''Siz Başbakan değil misiniz? Emniyet Genel Müdürlüğü, MİT, Jandarma istihbaratı size bağlı değil mi? İllegal örgütse tutarsınız yargıya çıkarırsınız. Hepsi serbest, yedikleri dayakla kaldılar'' diye konuştu.
Üniversiteler ve öğrencilerden korkmamak gerektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, Erdoğan'dan öğrenci temsilcilerini dinlemesini istedi. Kılıçdaroğlu, orantısız güç kullanmanın doğru olmadığını ifade ederek, bir kadının çocuğunu düşürmesine neden olmayı kimsenin uygun göremeyeceğini kaydetti.
Parlamentoya gelen gençlerle görüştüğünü, Erdoğan'ın bunu eleştirdiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, gençlerin Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ile de görüştüğünü belirtti. Kılıçdaroğlu, ''Bize gelince suç, sizin milletvekillerinize gelince değil'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin demokrasiye ihtiyacının olduğunu belirterek, ''Demokrasiyi hep beraber geliştirmek zorundayız. Eğer bunu yapmazsak sorunlar çıkar'' diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU