"Parti SHP'leşmesin" demedim

Baykal, Kemal Kılıçdaroğlu'yla görüşmesinde ne SHP'yi konuştuğunu ne de Alevi ve Kürt sözcüklerini kullandığını söyledi. Baykal "Hele hele isim vermek üslubum değil" dedi

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazartesi 13.12.2010 ABONE OL
CHP'NİN eski Genel Başkanı Deniz Baykal, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na "Parti SHP'leşmesin, CHP'nin Kürt ve Alevi partisi olduğu izlenimi verilmesin, Mehmet Moğultay, Doğan Taşdelen, Fikri Sağlar partiye döndürülmesin" dediği iddiasını kesin bir dille reddetti. Baykal, dün yaptığı açıklamada "Parti SHP'leşmesin, CHP'nin Kürt ve Alevi partisi olduğu izlenimi verilmesin" dediği iddiasını yalanlarken şöyle dedi: "Gerçekle hiçbir ilgisi yok. Alevi- Kürt sözcükleri ağzımızdan çıkmadı, böyle bir konuşma olmadı. Bizim anlayışımız belli. Herkes etnik kimliği ve inancıyla şeref duymalı, bunları yaşayabilmeli. Hepimiz ülkenin birliği ve bütünlüğü doğrultusunda, bütün insanların daha özgür ve refah içinde yaşaması için çaba harcamalıyız."

BELİRTSEYDİM YÜZDE 28 DERDİM
"Mehmet Moğultay, Doğan Taşdelen, Fikri Sağlar gibi isimlerin yeniden partiye dönmeleri doğru değil" dediği iddiası için de "Tamamen uydurma" diyen Baykal, şöyle devam etti: "Görüşmede böyle bir konuşma geçmedi. Kesinlikle isim telaffuz edilmedi. 'Şu isimler listede olsun, şunlar olmasın' demek, hele hele isim vererek bunları konuşmak benim üslubum değil. Beni tanıyan herkes böyle yapmayacağımı da bilir." Görüşmede "Ben bu partiyi barajın altından alıp yüzde 21'lere getirdim" demediğini vurgulayan Deniz Baykal, şöyle konuştu: "Görüşmemizde geçmişteki oy oranlarını konuşmadık. Geçmiş dönemle ilgili değerlendirme yapmadık. Oran dile getirecek olsam yüzde 21'i söylemem. Bizim dönemimizde yapılan son seçim 2009 yerel seçimleriydi. Orada da il genel meclisinde aldığımız oy oranı yüzde 28'lerdeydi. Söylesem bunu hatırlatırdım. Ama yok böyle bir konuşma." Baykal, "Partinin SHP'leşmesine izin vermemelisiniz" demediğini de şu sözlerle anlattı: "Bu nereden çıkarılmış anlamış değilim. Ne SHP, ne SHP dönemi konuşuldu. Bunu konuşmak aklımdan bile geçmez. Bunu söylediğimi iddia ederek ne yapılmak isteniyor anlamakta zorlanıyorum." ANKARA

Çarşaf liste en iyisi

Baykal, "Sayın Genel Başkan'a da söyledim, basının önünde bütün kamuoyuna da açıkladım; partimizin geleceği, bölünme, ayrışma olmaması için, seçime daha güçlü girebilmek ve başarılı sonuç almak için en iyisi çarşaf liste. Benim ne kişisel olarak ne de arkadaşlarım adına bir isteğim yok, olmayacak. Partimiz ve Türkiye'nin geleceği bizim için en önemli konudur" dedi.

Yönlendirilmiş masa başı haber

İki kişi arasında yapılan görüşmede neler konuştuklarını, kaygılarını, partinin daha iyi noktalara gelebilmesi için söylediklerini çıkıp basın toplantısında açıkladığını belirten Deniz Baykal, "Sözlerim bütün partililerimiz ve vatandaşlarımız tarafından da duyuldu. İkili görüşmelerde konuşulanların elbette bir kısmı özel kalabilir. Ancak, söylediğim iddia edilen bütün bu noktalar ve konular, kesinlikle konuşulmadı. Gizli kalması gereken herhangi bir özel değerlendirme de yapmadık. Bu haberin tamamı uydurma, masa başı ve birilerinin de yönlendirmesi ile yazılmış" dedi.

BUGÜN NELER OLDU